Menu Zavřít

Žalobce v kauze ROP Severozápad se dovolal. Kušnierzův případ projedná Nejvyšší soud

10. 9. 2017
Autor: čtk

Machinacemi s dotacemi z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad se bude zabývat Nejvyšší soud v Brně. Státní zástupce podal dovolání v případě, v němž byl bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz pravomocně odsouzen k sedmi letům vězení za ovlivňování dotací za 1,4 miliardy korun. Informoval o tom dnes server iRozhlas.cz.

„Krajskému soudu v Ústí nad Labem bylo doručeno pouze dovolání státního zástupce,“ řekla zpravodajskému webu Renata Lejnarová z Krajského soudu v Ústí nad Labem. Státní zástupce Tomáš Minx nechtěl svůj krok komentovat.

Letos v dubnu Vrchní soud v Praze potvrdil Kušnierzovi sedmiletý trest za ovlivňování dotačních projektů, od srpna je ve vězení.

Kromě Kušnierze byli v kauze machinací v ROP Severozápad pravomocně odsouzeni také někdejší náměstek hejtmana Ústeckého kraje Pavel Kouda (dříve ČSSD), další bývalý ředitel úřadu Pavel Markvart a úřednice Irena Kotlanová. Všichni odešli od soudu s podmínkami. Naopak část týkající se dalšího exředitele Petra Vráblíka vrátil odvolací senát k projednání ústeckému krajskému soudu, který Vráblíka původně obžaloby zprostil.

Soudy stále řeší několik kauz

Rozdělování dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji provázely od roku 2010 velké potíže a soudy doteď řeší několik trestních kauz. Postupně byli obviněni ředitelé úřadu ROP Severozápad, úředníci i politici. V několika kauzách figuruje Kušnierz, jehož soud už dříve odsoudil na pět let vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci. V roce 2014 byl podmínečně propuštěn, ale letos v dubnu byl za ovlivňování dotačních projektů znovu odsouzen k nepodmíněnému trestu.

MM25_AI

Během vyšetřování této druhé větve Kušnierz začal spolupracovat s vyšetřovateli. I díky jeho výpovědi na konci loňského roku policisté obvinili více než dvacet vlivných podnikatelů, úředníků i politiků ze severu Čech, kteří podle nich způsobili škodu skoro 14 miliard korun. Mezi obviněnými jsou bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (dříve ČSSD), starosta Chebu Petr Navrátil (oba ČSSD), bývalý senátor Alexandr Novák nebo podnikatel Daniel Ježek, někdejší vlivný člen ODS. Naposledy kriminalisté obvinili poslance Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borku (KSČM).

Rozdělováním dotací v regionu Severozápad se soudy zabývají už řadu let

- V roce 2012 soud poslal za úplatky a zneužití pravomoci na 7,5 roku do vězení bývalého ředitele dotačního úřadu Severozápad (Regionální operační program; ROP) Petra Kušnierze. Vrchní soud v Praze v lednu 2014 trest zmírnil na pět let. Podle rozsudku Kušnierz chtěl s pomocí tří přátel získat provize z přidělených dotací. Soud konstatoval, že odsouzení žádali minimálně 1,7 milionu korun a velkou část z toho převzali. Kušnierzovi spoluobžalovaní, tři komplicové a tři žadatelé, dostali od soudu podmíněné tresty. V květnu 2014 Nejvyšší soud zamítl Kušnierzovo dovolání, v listopadu 2014 byl ale podmínečně propuštěn.

- V září 2014 se ústecký krajský soud začal zabývat případem ovlivňováním projektů v ROP Severozápad. Loni v březnu Kušnierze poslal nepravomocně na sedm let do vězení. Podmínkami potrestal někdejšího náměstka hejtmanky Ústeckého kraje Pavla Koudu, dalšího exředitele úřadu Pavla Markvarta a úřednici Irenu Kotlanovou. Naopak bývalého právníka úřadu Jana Martinovského a dalšího z ředitelů Petra Vráblíka obžaloby zprostil.

- Letos v dubnu Vrchní soud v Praze potvrdil Kušnierzovi sedmiletý trest za ovlivňování dotačních projektů. Koudovi, Markvartovi a Kotlanové potvrdil podmíněné tresty. Část případu, která se kromě Kušnierze a Kotlanové týká Vráblíka, vrátil odvolací senát k projednání ústeckému krajskému soudu. Rozhodnutí je pravomocné.

- Při loňském odůvodnění rozsudku nad Kušnierzem soudkyně Kamila Elsnicová naznačila, že obžalovaní nebyli hlavními hybateli dění kolem ROP Severozápad. „Soudu je známo, že ještě nad Irenou Kotlanovou pak stál kromě Koudy, Markvarta ještě Kušnierz, nad Kušnierzem v podobě osob Patrik Oulický, Alexandr Novák, Daniel Ježek. Ti byli styční důstojníci, kteří bohužel rozhodovali o tom, které projekty mají projít a které ne,“ řekla Elsnicová.

- V březnu 2014 policie obvinila pět bývalých či současných zaměstnanců ROP Severozápad, kteří podle ní nesou odpovědnost za uzavření statisícových konkurenčních doložek pro exředitele Kušnierze a Markvarta. Doložky jim zajišťovaly 12 měsíčních platů po odchodu z funkcí, úřad jim peníze vyplatil. Obžalováni byli ředitelka ROP Severozápad Jana Havlicová, někdejší předseda výboru a bývalý hejtman Jiří Šulc, exředitel Markvart, bývalý právník úřadu Jan Martinovský a Petr Červinka, který úřad vedl jako pověřený.

- Soud také řešil podezření z předražení zakázky Krajské zdravotní na nákup přístrojů. Část obžaloby se týkala nákupu přístrojů za více než 400 milionů korun, na který Krajská zdravotní získala dotaci z ROP Severozápad. Obžalováni byli bývalí i současní manažeři společnosti. Začátkem letošního března ústecký okresní soud pětici bývalých a současných manažerů nepravomocně zprostil obžaloby.

- Loni v prosinci policie obvinila 24 lidí z poškozování zájmů EU a dalších trestných činů v souvislosti s ROP Severozápad, škoda dosahuje podle policie 13,9 miliardy korun. Mezi obviněnými jsou podnikatelé i politici, mimo jiné bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, starosta Chebu Petr Navrátil (oba ČSSD), bývalý senátor Alexandr Novák nebo Jiří Červinka. Případ se z velké části opírá o výpověď dvakrát odsouzeného Kušnierze, který předloni začal spolupracovat s policií. Jediným z obviněných, který byl stíhán vazebně, byl podnikatel Daniel Ježek, někdejší vlivný člen ODS. Soud dnes rozhodl o jeho propuštění na kauci. Ježek žádal o propuštění již dříve, koncem června však okresní soud jeho žádost o propuštění zamítl.

- Ve vazbě skončil i Alexandr Novák, kterého zadržela německá policie loni 24. prosince na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Protože Novák, který má německé občanství, odmítl zjednodušené řízení, musí vrchní zemský soud ve Frankfurtu posoudit přípustnost jeho vydání do Česka.

- Letos v květnu policie vydala usnesení o zahájení stíhání dvou poslanců, Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borky (KSČM), z Karlovarského kraje v kauze machinací s dotacemi z ROP Severozápad. V červnu Sněmovna oba poslance vydala k trestnímu stíhání a v červenci je policie obvinila. V kauze je tak již 26 obviněných. Oba poslanci proti obvinění podali stížnost.

Čtěte také:

Policie zablokovala majetek dvěma poslancům podezřelým z machinací s dotacemi

Další oběť kauzy ROP Severozápad: starosta Chebu Navrátil byl odvolán

Sobotka: Kauza ROP Severozápad se týká minulosti. Personální odpovědnost nechá na krajích


  • Našli jste v článku chybu?