Menu Zavřít

Založení firmy ve Švýcarsku

16. 1. 2016
Autor: Euro.cz

Cizinec, který chce ve Švýcarsku založit firmu, musí u tamní cizinecké policie získat povolení k pobytu. Pokud jde pouze o založení pobočky, nemělo by být získání povolení k pobytu náročné. Komplikovanější už může být získání tohoto povolení pro další zaměstnance. Prakticky není možné založit firmu, kde by pracovali jen čeští občané.

Pracovní povolení je automatickou součástí povolení k pobytu. Rozšířenu formou podnikání jsou akciové společnosti - na rozdíl od ČR jsou akciovými společnostmi často i malé firmy, které u nás mají většinou formu společnosti s ručením omezeným. Je to proto, že ve Švýcarsku existuje značná volnost statutu i anonymita vkladatelů kapitálu. Pro založení akciové společnosti jsou potřeba tři akcionáři. Vedením firmy může být pověřena jen jedna osoba.

Minimální vklad je 100 000 CHF, přičemž polovina musí být složena hotově při zápisu. Další náklady: notářský poplatek 700 CHF, zápis do obchodního rejstříku 600 CHF, kolkový poplatek na akciový kapitál je 1 % z kapitálu, to znamená nejméně 1000 CHF. K tomu je nutné počítat náklady na advokátní kancelář, neboť nelze očekávat, že český subjekt bez švýcarského právnického vzdělání by založení firmy zvládnul sám.

MM25_AI

Čtěte: Jak založit s.r.o.? Cena, postup, podmínky

Ve správní radě musí převažovat osoby se švýcarským občanstvím. To znamená, že při třech akcionářích dva musejí být Švýcaři. Společnost s ručením omezeným je ve Švýcarsku méně obvyklá než v České republice. Základní kapitál může být v rozmezí 20 tisíci až dvěma miliony CHF. Ostatní podmínky jsou stejné jako u akciových společností s tím, že alespoň jeden účastník musí mít trvalé bydliště ve Švýcarsku, nemusí však být švýcarským občanem.

Velice oblíbenou formou je veřejná obchodní společnost. Alespoň jeden účastník, který má právo podpisu a postavení vedoucího, musí mít trvalé bydliště ve Švýcarsku. Všichni účastníci ručí svým osobním majetkem. Cizinci je však tato forma využívaná zřídka vzhledem k tomu, že zmíněné ručení mohou zpravidla jen obtížně zajistit.

  • Našli jste v článku chybu?