Menu Zavřít

Založení živnosti již nevyžaduje osobní návštěvu úřadu. Všechny náležitosti vyřídíte z domova

7. 6. 2023
Doba čtení: 5 minut
Autor: Depositphotos.com

Už vás nebaví být v zaměstnaneckém poměru a rádi byste realizovali své podnikatelské nápady? Pokud se chystáte založit živnostenské oprávnění, je potřeba si nejprve zjistit, co vše samostatně výdělečná činnost obnáší. Samotná registrace živnostenského oprávnění však není nic složitého. V současné době ji lze provést už i vzdáleně, aniž byste museli navštívit živnostenský úřad.

Co je to živnost

Živnost neboli živnostenské podnikání představuje provozování samostatné činnosti za účelem dosažení zisku. Osoba, jež živnost provozuje, se nazývá živnostník a činí tak vlastním jménem a na vlastní odpovědnost. Zahájení a provozování živnosti je přitom možné pouze na základě živnostenského oprávnění a na základě podmínek stanovených zákonem.

Podmínky pro živnostenské podnikání upravuje zákon č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon, který mimo jiné stanovuje také způsob ohlašování či zániku daného oprávnění a definuje typy živností. Údaje o jednotlivých živnostnících jsou pak evidovány v takzvaném živnostenském rejstříku, který slouží jako informační systém spravovaný Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Podmínky založení živnosti

Zákon stanovuje dvě základní podmínky, které musí žadatel o živnostenské oprávnění splňovat. První z nich je trestní bezúhonnost, kterou si úřad sám ověří v rejstříku trestů. Druhou podmínkou je plná svéprávnost, tedy způsobilost k právním úkonům, jako je například uzavírání smluv. Je-li žadatel starší 18 let, doloží úřadu občanský průkaz. V případě osob mladších 18 let je nezbytné doložit přivolení soudu k souhlasu zákonného zástupce nezletilého k samostatnému provozování podnikatelské činnosti.

Volba oboru živnosti

Prvním krokem pro založení živnosti je výběr vhodného typu a oboru živnostenského oprávnění. Předpokladem pro rozjezd podnikání je předem promyšlený podnikatelský záměr, z čehož vyplývá, že před registrací živnosti byste měli mít už jasno, v jakém oboru chcete svoji činnost provozovat. Pakliže máte v plánu věnovat se v budoucnu více činnostem různého zaměření, není přitom problém vybrat si oborů více.

Pokud byste si založili živnostenské oprávnění například pro textilní výrobu a po nějaké době zjistili, že byste si chtěli ještě přivydělávat modelingem, není problém daný druh činnosti do živnostenského oprávnění doplnit. Počítejte ale s tím, že za každou nově provedenou změnu ve vašem živnostenském listě vám bude účtován správní poplatek. Z toho důvodu je dobré zvolit si už při založení živnosti více oborů, u nichž víte, že byste se jim v budoucnu mohli věnovat, přičemž ale není nutné, abyste je poté reálně provozovali.

Živnosti volné, vázané a koncesované

Při výběru typu živnosti je potřeba brát v potaz, že ne každou činnost lze provozovat bez patřičného oprávnění nebo vzdělání. Obory, které nevyžadují žádné další podmínky kromě svéprávnosti a trestní bezúhonnosti, se nazývají živnosti volné. Ty je možné provozovat s jakýmkoliv vzděláním a bez nutnosti jakéhokoliv oprávnění.

Dále živnostenský zákon definuje živnosti vázané a řemeslné, které jsou již spojeny s odbornou způsobilostí živnostníka. To znamená, že úřad po vás bude v tomto případě vyžadovat doložení určitých dokumentů, které prokazují, že jste způsobilí danou činnost provozovat. Jedná se obvykle o výuční list, diplom, potvrzení o absolvování rekvalifikačního kurzu a tak dále. Pakliže potřebným dokladem nedisponujete, může za vás tuto podmínku splnit odpovědný garant.

Posledním typem jsou takzvané koncesované živnosti. Zde se jedná o specifický druh činnosti, kde je zapotřebí získat speciální povolení k jejímu provozování (takzvanou koncesi). Toto povolení vydává buď stát, nebo obec. Podmínky jejího získání se přitom liší v závislosti na druhu oboru a jsou uvedeny v příloze č. 3 živnostenského zákona.

Žádost o založení živnosti

Jakmile máte jasno, v jakém oboru chcete podnikat, a víte, že splňujete všechny podmínky stanovené zákonem pro výkon dané činnosti, můžete podat žádost o založení živnosti živnostenskému úřadu. Učiníte tak vyplněním jednotného registračního formuláře (JRF), který následně doručíte společně s případnými požadovanými přílohami úřadu, a to jedním z následujících způsobů:

  • osobně na pobočku živnostenského úřadu,
  • prostřednictvím datové schránky nebo emailu s ověřeným elektronickým podpisem,
  • prostřednictvím České pošty.

Registrace živnostenského oprávnění stojí tisíc korun, přičemž úhrada je možná buď na místě v případě osobního podání, nebo poštovní poukázkou či převodním příkazem po předchozí domluvě s úřadem. Jakmile úřad obdrží vaši žádost i platbu, má pět pracovních dní na její vyřízení a zápis do živnostenského rejstříku.

Formulář založení živnosti

Formulář pro založení živnosti je k dispozici ke stažení ve formátu PDF na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Po jeho uložení do vlastního zařízení je potřeba vyplnit všechny povinné položky ve formuláři, kterými jsou osobní údaje žadatele, jeho sídlo a vybrané obory živností. Pakliže si živnostník nepřeje uvádět jako sídlo své bydliště, je možné buď využít se souhlasem vlastníka nemovitosti jinou adresu, nebo si předplatit virtuální sídlo OSVČ.

Povinnosti po založení živnosti

Po založení živnosti je nezbytné nahlásit tuto skutečnost své zdravotní pojišťovně, České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a také příslušnému finančnímu úřadu podle vašeho trvalého bydliště, u kterého se zaregistrujete k dani z příjmů. Důležité je také nahlásit zmíněným institucím, zda svoji živnost provozujete jako hlavní činnost, nebo jako vedlejší činnost.

Každou osobu samostatně výdělečně činnou pak po uplynutí kalendářního roku čeká vyplnění a odevzdání daňového přiznání a také přehledu o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. Povinnost odevzdat tyto dokumenty mají přitom jak živnostníci, kteří své podnikání provozují na hlavní činnost, tak i osoby, jež si prostřednictvím živnostenského oprávnění pouze přivydělávají k zaměstnání.

bitcoin školení listopad 24

Jak se chránit před inflací? U nájmů či smluv o dílo pomůže inflační doložka
Přečtěte si také:

Jak se chránit před inflací? U nájmů či smluv o dílo pomůže inflační doložka

Po zahájení podnikání má pak OSVČ na výběr několik možností, jak řešit daně a evidenci dokladů. Jedná se o následující čtyři způsoby:

  1. vedení účetnictví,
  2. vedení daňové evidence,
  3. využití výdajového paušálu,
  4. vstup do režimu paušální daně.

První zmíněná varianta, tedy vedení účetnictví, představuje nejsložitější možnost, která je vhodná spíše pro střední a větší podniky nebo zkušené podnikatele. V případě, že máte v rámci svého podnikání vysoké náklady, je pak doporučeno vést daňovou evidenci, kde budou uvedeny všechny vaše skutečné příjmy a výdaje. Začínající živnostníci však nejčastěji využívají buď výdajový paušál, nebo režim paušální daně.

Kdo si může založit živnost?
Provozovat podnikatelskou činnost může jakákoliv osoba, která splňuje zákonem stanovené podmínky. Těmi jsou v případě založení živnostenského oprávnění trestní bezúhonnost a plná svéprávnost. U některých typů činností je navíc zapotřebí také doložení odborné způsobilosti nebo oprávnění vydané státem či obcí.
Co je to vázaná živnost?
Vázanou živností se rozumí taková činnost, jejíž provozování vyžaduje odbornou způsobilost živnostníka. Tu je potřeba prokázat při podání žádosti o založení živnostenského oprávnění živnostenskému úřadu. Dokladem prokazujícím odbornou způsobilost může být například výuční list, vysokoškolský diplom nebo potvrzení o absolvování rekvalifikačního kurzu.
Jaké má OSVČ po založení živnosti povinnosti?
Po založení živnosti musí OSVČ nahlásit tuto skutečnost zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení pro získání údajů k platbě záloh zdravotního a sociálního pojištění. Dále je nezbytné ohlásit založení živnosti také finančnímu úřadu v místě bydliště živnostníka, kde se dotyčná osoba zároveň přihlásí k dani z příjmů.
  • Našli jste v článku chybu?