Menu Zavřít

Zaměřme se na budoucnost

17. 6. 2013
Autor: Euro.cz

Českému průmyslu se otevírá možnost získat významné zahraniční zakázky. Toho je potřeba využít

Když v roce 1868 založil v Lutíně řemeslník Ludvík Sigmund ? rmu na čerpadla a začal vyrábět dřevěné stojanové pumpy a vodovody, nemohl tušit, jakým vývojem nejen jeho malá živnost, ale celá společnost během následujících bezmála 150 let projde.

Několik změn režimu, dvě světové války, mnoho hospodářských výkyvů – to vše se zásadním způsobem odrazilo ve fungování naší ? rmy i celého tuzemského hospodářství. Ačkoli je poválečný vývoj do roku 1989 chápán veskrze negativně, faktem zůstává, že především v posledních 40 letech došlo i díky spolupráci s ruským partnerem k modernizaci technologických postupů, díky nimž například v roce 1975 vyrobila naše ? rma první prototyp unikátního diagonálního vertikálního čerpadla typu 1600 BQDV určeného pro chladicí okruhy elektráren. Po listopadových událostech a změně režimu pak byla vyrobena technicky náročná napájecí a podávací čerpadla pro bloky jaderných elektráren o výkonu 1000 MW. Tolik minulost.

A jak vypadá současnost společnosti Sigma Group a tuzemského průmyslu? Stále prochází, i když ne v tak velké míře jako ve 20. století, turbulentními změnami. Hospodářská recese nepříjemně zasáhla celou domácí ekonomiku a mnohé ? rmy i po pěti letech hledají předchozí stabilitu.

To se naštěstí netýká všech. Naše ? rma téměř polovinu produkce vyváží do Ruské federace. Tohoto úspěchu se nám podařilo docílit hlavně díky poctivé, doslova mravenčí práci mnoha špičkových odborníků operujících na území Ruské federace, která v posledních letech nabízí velké příležitosti. To se týká i jaderné energetiky. Světovým lídrem v této oblasti je společnost Rosatom, jejíž dvě ? rmy jsou součástí česko­ruského Konsorcia MIR.1200. Díky spolupráci s ní se stabilizovaná současnost může plynule změnit v perspektivní budoucnost.

A právě na budoucnost je potřeba se nyní zaměřit. A ta jasně mluví pro spolupráci s Konsorciem. Zatímco pro konkurenční projekt společnosti Westinghouse bychom dodávali zařízení v celkové hodnotě zhruba 2,3 miliardy korun, díky nabídce Konsorcia MIR.1200 pro dostavbu Temelína by tato částka mohla dosáhnout až 23 miliard korun. Naší ambicí je totiž být kompletním dodavatelem čerpadel a technologických celků s čerpadly spojených.

bitcoin_skoleni

Je ale důležité si uvědomit, že spolupráce s MIR.1200 nepřinese jen práci u nás doma na Temelíně. Ještě významnější je možnost dostat se k zahraničním zakázkám. A to podle mě Konsorcium MIR.1200 splní. Věřím, že dostavba Temelína v jeho rukou by znamenala další významnou referenci, která by nám otevřela cestu na zahraniční trhy.

O autorovi| MILAN ŠIMONOVSKÝ, předseda představenstva Sigma Group

  • Našli jste v článku chybu?