Menu Zavřít

Zaměstnanci Google požadují, aby společnost neprodávala technologie policii

25. 6. 2020
Autor: čtk

Zaměstnanci amerického internetového giganta Google, který je vlastněn společností Alphabet, požadují, aby se technologie a služby Googlu nedostávaly do rukou policie. Ta je v posledních týdnech pod silnou kritikou, kterou odstartovala smrt afroameričana George Floyda. Zaměstnanci už v minulosti několikrát dokázali vyvinout na Google tlak, který vyústil v ukončení projektů pro vládní aparát.

„Jsme zklamání tím, že Google stále pokračuje ve spolupráci s policejními složkami a propaguje toto spojení jako něco pokrokového a hledí si tak více vyšších zisků, než aby ukončili spojení s policií a přidal se k miliónům občanů, kteří chtějí snížit rozpočet policie,“ uvedli ve společném prohlášení zaměstnanci, kteří nesouhlasí s policejními praktikami. Dopis byl určen výkonnému řediteli Googlu Sundarovi Pichaiovi.

„Rasistický odkaz je napříč Spojenými státy spojen od základu právě s policií, která pomáhala udržovat bohatství vydobyté otroctvím a genocidou,“ stojí dále v prohlášení. Současné protesty proti systémovému rasismu nejsou za Atlantikem nic nového, formální rovnoprávnost afroameričtí obyvatelé získali až v 70. letech minulého století díky úsilí hnutí spojeného s přední americkou postavou boje proti rasismu Martina Luthera Kinga. Teď se afroamerická komunita probouzí znovu, aby upozornila na problémy, se kterými se ve Spojených státech musí potýkat, napsali dále nespokojení zaměstnanci.

„Snažíme se hledat řešení, které by učinilo skutečnou změnu v boji proti systematickému rasismu a naši zaměstnanci navrhli za poslední týdny přes 500 produktových doporučení, které nyní posuzujeme,“ vyjádřil se k prohlášení mluvčí společnosti.

Šéf společnosti Sundar Pichai argumentuje tím, že Google se naopak snaží o potírání rasismu ve Spojených státech a dělá takové rozhodnutí, které tomu mohou pomoci. Jako příklad uvedl fakt, že se Google jako jedna z mála technologických společností rozhodl, že nebude pracovat na vývoji technologie rozpoznávání obličeje. Podle mnohých kritiků tato technologie není v současné době tak pokročilá, aby byla schopna s jistotou rozpoznávat jednotlivé osoby – a jak dokázali někteří novináři a experti, systém trpí tímto deficitem hlavně u lidí s jinou než bílou barvou pleti.

„Jako společnost a jako lidé, kteří sem přišli vybudovat nápomocné produkty pro všechny, se Google snaží energii vložit do změny, která bude smysluplná a dlouhotrvající,“ reagoval na aktuální společenskou debatu Pichai. Zmínil také projekty finančně podpořené Googlem, které se soustředí na pomoc afroamerické komunitě.

MM25_AI

Protirasistické protesty odehrávající se napříč celými Spojenými státy zasáhly i další technologické společnosti ze Sillicon Valley. IBM se v reakci na nepokoje rozhodl, že nebude nadále distribuovat technologii rozpoznávání obličeje policejním složkám, Amazon podnikl podobný krok – nebude podobné technologie další rok veřejně prodávat.

  • Našli jste v článku chybu?