Menu Zavřít

Zaměstnanci očekávají v roce 2012 zhoršení své finanční situace

29. 12. 2011
Autor: profit

Letošek nebyl podle zaměstnanců jednoduchý, rok 2012 vidíme ještě pesimističtěji. Jak vyplynulo z průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad, Češi v příštím roce očekávají nižší disponibilní příjmy a celkové zhoršení finanční situace ve firmách, kde pracují. Za vyšším platem by se někteří byli ochotni přestěhovat i do zahraničí.

Foto: Profimedia.cz

Více jak polovina Čechů (57 %) je přesvědčena, že jejich plat neodpovídá jejich výkonům. Jen pětina ale s koncem roku počítá s jeho zvýšením. 69 % má naopak za to, že se letos nedočká žádného vylepšení ani z hlediska firemních benefitů. V očekávání odměn za odvedenou práci jsme o něco optimističtější, 43 % zaměstnanců předpokládá, že tento rok bonusy dostanou. „Nabízené platové podmínky jsou na stejnou pozici často nižší než dříve, některé firmy začaly také omezovat zaměstnanecké benefity. Změny se většinou dotýkají jazykových kurzů nebo poukázek na kulturu a sport. Naopak teď zaměstnancům více umožňují využívat flexibilní pracovní dobu,“ říká Jana Lauková, konzultanka společnosti Randstad.

Rok 2011 hodnotí jako finančně náročný pro svou firmu 55 % dotazovaných. V nadcházejících měsících zlepšení neočekávájí, spíše naopak. Pesimistické vyhlídky na příští rok přiznalo 60 % respondentů.

Do ciziny půjdeme, ale jen za víc peněz

MM25_AI

Do zahraničí se nám za prací moc nechce, a to ani za takovou, která by nám lépe vyhovovovala. Motivem by pro velkou část zaměstnanců bylo navýšení jejich platu. V takovém případě by se do ciziny ochotně stěhovalo 39 % z nich.

Ve 21 z 30 zemí, kde průzkum Randstad Workmonitor probíhal, počítají zaměstnanci v roce 2012 s většími disponibilními příjmy. Česká republika patří mezi výjimky. Na rozdíl od většiny ostatních zemí se obáváme, že teď budeme muset hospodařit s nižšími částkami, než tomu bylo v roce 2011. Podobně jako u nás vidí svou situaci také lidé v Řecku, Francii, Maďarsku nebo třeba v Japonsku.

  • Našli jste v článku chybu?