Menu Zavřít

Zaměstnanci: Stát nás diskriminoval

14. 9. 2009
Autor: profit

Nejlépe placení zaměstnanci se bouří. Vadí jim, že až do roku 2008 neměli na rozdíl od podnikatelů strop na odvody sociálního a zdravotního pojištění. Pokud by Ústavní soud jejich námitky uznal, mohla by státní kasa přijít o mnoho milionů.

Autor: Jakub Stadler

V posledních dvou letech přijímají české soudy žaloby zaměstnanců, kteří se cítí státem poškozeni a namítají jeho diskriminační jednání. Jde o to, že s účinností zákonů upravujících odvody na sociální a zdravotní pojištění, tedy od 1. ledna 1993, měly osoby samostatně výdělečně činné stanoveny limity pro odvody pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Pokud překročily limit 486 tisíc korun ročně, z dalších částek již žádné pojistné neplatily. Zaměstnanci ale ano.

Zaměstnanecké stropy začaly platit až od roku 2008. V tom spatřují žalobci, zaměstnanci s vysokými příjmy (manažeři, specialisté, inženýři informačních technologií), diskriminaci. „Podle ústavy, Listiny základních práv a svobod a mezinárodních úmluv je totiž povinností státu přistupovat ke všem občanům stejně a neznevýhodňovat jedny oproti druhým, a to z jakéhokoli titulu; tímto titulem nemůže být ani způsob, jímž docilují svých příjmů,“ tvrdí advokátka Patricie Švarcová, která je zastupuje.

Tento princip podle advokátky stát nedodržel a zaměstnancům měřil jiným metrem než osobám samostatně výdělečně činným právě tím, že zatímco podnikatelům byly hned od počátky limity pro odvody přiznány, zaměstnancům žádné limity dány z hlediska jejich odvodových povinností dány nebyly a byli nuceni platit pojistné bez omezení jakoukoli hranicí.

Šlo vlastně o solidaritu chudších s bohatými. Například IT specialista s hrubým platem 70 tisíc korun odvedl státu se svým zaměstnavatelem absolutně i relativně vyšší částky na pojistném než bohatý podnikatel. Navíc stropy nebyly po dobu patnácti let valorizovány a zůstaly na své původní výši, ačkoli průměrný plat vzrostl od počátku devadesátých let několikanásobně.

Jinde stropy dávno existují Česko tak bylo v Evropské unii výjimkou, neboť v naprosté většině zemí odvody dávno zastropeny jsou – minimálně odvody placené přímo zaměstnanci. Podle ministerstva financí byly stropy pro OSVČ zavedeny z důvodu podpory podnikání. „Mám za to, že taková podpora byla jistě na místě, ovšem pouze tam, kde to bylo třeba, a na časově omezenou dobu,“ oponuje Švarcová. Žaloby leží v případě sociálního pojištění u Ústavního soudu od konce roku 2008. Záhy k němu doputuje i žaloba týkající se zdravotního pojištění. Obecné soudy se totiž nemohou záležitostí zabývat, protože jde o ústavnost či neústavnost zákona. Kdyby Ústavní soud řekl, že zaměstnanci byli diskriminováni, bude se celý problém posuzovat analogicky podle zákona o odpovědnosti státu za škodu způsobenou nezákonným rozhodnutím a nesprávným úředním postupem. Lhůta vyprší v prosinci**

Pokud by žalující zaměstnanci uspěli, mohli by získat právo na finanční náhradu odpovídající příslušnému rozdílu na pojistném. Šanci soudně se domáhat svých nároků mají i zaměstnanci, kteří doposud žalobu nepodali. Vzhledem k tomu, že povaha tohoto finančního plnění by odpovídala takzvanému bezdůvodnému obohacení, kde běží dvouletá subjektivní lhůta, mají čas do prosince.

bitcoin_skoleni

„Bez znalosti konkrétní argumentace lze těžko názor Ústavního soudu předjímat. Alespoň by mohl vyjasnit stále probíhající diskuze, kdo a v jaké výši vlastně platí obě pojištění,“ říká soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka. Podle poslance rozpočtového výboru Michala Doktora je to podobné jako s daňovou progresí, kterou někteří rovněž vnímali jako diskriminaci.

„A přesto to jako diskriminaci soud odmítl,“ připomíná Doktor.

  • Našli jste v článku chybu?