Menu Zavřít

Zaměstnanci v maloobchodu berou v Praze téměř o 10 tisíc víc než v ostatních regionech

6. 2. 2018
Autor: Mladá fronta archiv

Rozdíly v platech prodavaček a dalších zaměstnanců v maloobchodu mezi Prahou a zbytkem země jsou velké. Platy v tomto oboru v hlavním městě jsou v průměru o 43 procent vyšší než v ostatních regionech, což představuje částku zhruba 9833 korun ve prospěch zaměstnanců v Praze. Vyplývá to z analýzy portálu Platy.cz.

Pražští zaměstnanci mají také více výhod v oblasti nefinančních benefitů. Zatímco v metropoli je mediánová hodnota celkového hrubého platu v obchodě 32 833 korun, mimo hlavní město je standardem, že celkový hrubý plat se pohybuje kolem 23 tisíc korun. Do něj jsou započítané i finanční odměny a bonusy, které zaměstnanec dostane k základní mzdě.

Podle studie desetina nejméně placených zaměstnanců v obchodě dostává v Praze mzdu 20 tisíc korun, zatímco v ostatních regionech vydělává desetina s nejnižším ohodnocením v průměru 14 208 korun, což je částka, která se blíží minimální mzdě. V této platové skupině je nejčastěji zastoupena pozice prodavač.

Loni se tempo růstu platů v tuzemských obchodech výrazně zrychlilo, mzdy navýšila většina velkých obchodních řetězců, některé dokonce i dvakrát. Nutí je k tomu právě nedostatek provozních pracovníků či snaha udržet si ty stávající.


Tržby obchodníků loni rostly každý měsíc. Stouply o 5,6 procenta

 Logistické centrum Alzy, ilustrační foto


Ředitel diskontů Penny Market Espen B. Larsen dnes na konferenci Retail Summit uvedl, že řetězec zvýšil loni platy o 15 procent, letos pak zatím o sedm procent. Nástupní mzda na pozici pokladní - prodavač se na plný úvazek bude pohybovat mezi 18 a 21 tisíci korun podle regionu. Průměrná mzda ve společnosti Penny Market tak od března stoupne z 23 728 na 25 389 korun. „Fluktuace zaměstnanců se u nás loni snížila o 12 procent,“ dodal Larsen.

Diskont Lidl loni uvedl, že průměrná mzda prodavačů a pokladních je při plném úvazku 24 897 korun. Kaufland zase na nejnižších pozicích garantuje nejpozději do dvou let od nástupu mzdu minimálně ve výši 21 tisíc korun hrubého měsíčně.

FIN25

Průměrná mzda v Česku se v loňském třetím čtvrtletí přitom meziročně zvýšila o 6,8 procenta na 29 050 korun. Podle odhadu odborů pracuje v maloobchodu a velkoobchodu v Česku na 180 tisíc lidí.

Čtěte také:

Rok varu. Ekonomika se loni dostala na vrchol hospodářského cyklu

Všichni budeme bohatí. Odboráři ve velkých podnicích si dokázali vyjednat rekordní zvýšení mezd

Konec superhrubé mzdy a dvě sazby. Stát chystá daňové změny


  • Našli jste v článku chybu?