Rychnovský výrobce zámků sází na investice do patentů
Co má společného Národní divadlo, Temelín, nemocnice Na Homolce a pražský Hilton? Ve všech z nich realizovala komplexní řešení bezpečnosti společnost FAB. Tradiční výrobce zámků a bezpečnostních systémů se zvýšené pozornosti těšil hlavně v první polovině devadesátých let, kdy se cena jeho akcií s nominální hodnotou tisíc korun běžně pohybovala až kolem trojnásobku. Později se podnik, který vyrobí asi dvacet milionů zámků ročně, ze záběru tuzemských medií neprávem vytratil.
Místně globální.
Historie firmy začala v roce 1911. Tehdejší společnost s ručením omezeným pod názvem „Továrna na železné zboží Fáborský – Šeda“ založili dva soukromníci Alois Fáborský a František Šeda. Původním výrobním sortimentem bylo železné zboží všeho druhu. Po několika letech továrnu plně převzal Fáborský a v soukromých rukou zůstala až do zestátnění v roce 1948. V roce 1992 byl státní podnik FAB transformován na akciovou společnost a privatizován v první vlně kuponové privatizace. O pět let později se FAB stal členem celosvětového zámkařského koncernu Assa Abloy se sídlem ve Švédsku, a zařadil se tak do společnosti zhruba stovky podniků a značek skupiny, jako jsou Assa, Abloy, Ikon, Vachette, Ruko, Bezault, či JPM. „Obchod se zámky je lokální záležitost. V jednotlivých zemích se značně liší požadavky na bezpečnost. Proto koncern podporuje tradiční místní značky, což je i případ naší firmy,“ říká generální ředitel FAB Vladimír Bayer, stojící v čele společnosti od roku 1999. Dalším důvodem pro zachování značky a výroby v Česku byly požadavky zákazníků na okamžitý servis. „Pokud ztratíte klíče nebo dojde k poškození zámku, nemůžete čekat na náhradu několik dnů až týdnů,“ dodává Bayer. Proto má FAB v Česku přes stovku servisních míst.
Investice místo dividend.
Roční tržby společnosti se pohybují kolem 750 až 780 milionů korun, z toho necelých dvacet procent vytvoří vývoz například do Polska, Maďarska či Vietnamu. Většinu vyráběného sortimentu tvoří cylindrické vložky, visací, zadlabací, nábytkové zámky a autozámky. Vložky představují těžiště produkce společnosti a rychnovský podnik v tomto sortimentu ovládá asi sedmdesát procent domácího trhu. Ve třech českých a jednom slovenském závodě firmy pracuje dohromady osm stovek zaměstnanců. Čistý zisk dosáhl loni téměř 114 milionů korun, předloni to bylo 82 milionů. Od převzetí firmy FAB švédským koncernem podnik nevyplácí dividendy a většinu nerozděleného zisku investuje do vývoje nových patentů. Těch v současnosti FAB drží několik. K nejdůležitějším patří původně švédský FAB Variant a originální v Česku vyvinutý FAB Dynamic. Návratnost investic do výzkumu potvrzují odběratelé rychnovské firmy. „Se společností FAB jsme se setkali jako generální dodavatel při realizaci novostavby administrativně obchodního centra Praze na Karlově náměstí. FAB tam dodal kování pro všechny vnitřní a vnější dveře a systém generálního a hlavního klíče ve standardu FAB Dynamic Plus. Celkem to byla tisícovka dveří. Jak s výrobky, tak se službami obchodního oddělení firmy jsme spokojeni, proto budeme s FABem při realizaci našeho dalšího projektu Karlovarská Business Park opět spolupracovat,“ tvrdí stavbyvedoucí divize 3 Metrostavu Miroslav Zobaník. S názorem Metrostavu souhlasí zástupce elektrárenské společnosti ČEZ, jejíž nové sídlo bylo rovněž vybaveno výrobky FAB. „Po roce a půl provozu můžu konstatovat, že dveřní zavírače i zámky pracují bez závad. Navíc systém generálního a hlavního klíče je pro vnitřní uspořádání naší společnosti ideální - vybraní zaměstnanci mají přístup do předem určených prostor jediným klíčem, také pracovníci údržby nebo úklidu jedním klíčem obsáhnou přidělené prostory,“ pochvaluje si vedoucí odboru služby firmy ČEZ Jan Novotný.
Automobilová budoucnost.
Celou třetinu obratu tvoří výroba autozámků, především pro Škodu Auto Mladá Boleslav a Karosu. Pro Škodovku dodává FAB zámky již od roku 1958. „Zatím jsme pokryli všechny vozy s výjimkou Superbu. Například pro octavie jsme vyvinuli novou vložku, která zamezuje vytrhávání zámků. Naše zámky byly také nominovány pro pátou generaci modelu Volkswagen Golf,“ prohlašuje Bayer. Další rozšíření výroby zajistila montáž zámkových souprav pro Ford Fiesta zahájená letos v únoru. To více než nahradí objemy zámků, které dříve FAB produkoval pro tuzemskou Tatru či Zetor. „Hlavním zdrojem růstu v nejbližších letech pro nás bude rozšíření nabídky elektromechanických bezpečnostních prvků a růst výroby autozámků. Zvyšující se podíl tržeb výrobků vyšší bezpečnostní úrovně dodávaných dle individuálních potřeb povede ke zvyšování flexibility výroby a zkracování dodacích lhůt. Tyto změny významně zlepší konkurenční pozici společnosti při realizaci komplexních bezpečnostních řešení pro naše klienty,“ uzavírá svoji strategickou vizi Bayer.