Menu Zavřít

Zamrzlá energetika. Slabiny větru a slunce zachraňovalo německé uhlí

1. 2. 2017
Autor: Pixabay.com

Silné mrazy, sníh. Mrazivé počasí během ledna napříč Evropou ukázalo limity obnovitelných zdrojů energie. V takovém počasí, kdy je málo slunečního svitu, fotovoltaické panely pracují na minimum. Také foukalo málo, takže ani větrné elektrárny nemohly pomoci. Situaci zachraňovaly německé uhelné elektrárny.

Nejvíce na lednové počasí doplatilo Německo. I když má celkový instalovaný výkon přes 40 tisíc megawattů u větrných elektráren, využily v důsledku počasí jen čtyřicetinu své kapacity, tedy 1 gigawatt, uvedl rakouský list Der Standard. I proto pak spotová cena elektřiny vylétla nad 100 eur za megawatthodinu.

Německou spotřebu elektrické energie musely zachraňovat uhelné elektrárny, včetně těch na východě země, které od švédského Vattenfallu loni koupili čeští investoři v čele s EPH.

 Uhelné elektrárny v Německu. Stav k 10. 11. 2015.

Uhelné elektrárny v Německu. Stav k 10. 11. 2015. Zdroj: spiegel.de

Spalování uhlí v Německu zachraňovalo dodávky i do rakouské sítě. Tam také pracovaly nadoraz uhelné a plynové elektrárny, uvedla společnost APG, která provozuje rozvodní sítě velmi vysokého napětí.

Odstávka jaderných bloků

Rovněž Francie měla v lednu velké problémy, uvedla agentura J. L.M. I když se ve Francii na energetickém mixu podílí ze 70 procent jaderné elektrárny, pokles venkovní teploty o jeden stupeň Celsia znamená zvýšení výkonu elektrárenské soustavy o 2400 megawattů. Ten ale jaderná mocnost neměla k dispozici, protože na podzim odstavila devět jaderných bloků kvůli údržbě.

Potíže s kapacitami mělo i Polsko, které z 80 procent spoléhá na uhlí. Nakupovalo ve Švédsku, které sází na jádro a hydroelektrárny. Přitom polská vláda zvažuje, že zruší plán na výstavbu první jaderné elektrárny v zemi a raději investuje dalších 300 miliard korun do uhelných bloků.


Více čtěte o polské energetice:

Místo jádra a větru komíny

Polská uhelná elektrárna Turów


Skupina ČEZ uvedla, že díky vysokým cenám elektřiny v Evropě jely všechny její elektrárny naplno a dodávaly proud do evropské sítě.

MM25_AI

Celoevropská situace na trhu s elektřinou ale ukazuje na problém, jak moc je trh roztříštěný a neexistuje koordinace. Britský expert Christoph Reichmann z poradenské společnosti Frontier Economics poukázal zejména na to, že sousedící země zastávají úplně opačnou energetickou koncepci. Příkladem může být Německo a Česká republika a jejich vztah využívání jaderné energetiky.

Další články o energetice. Čtěte více:

Německá kocovina ze zeleného boomu: spoléhat na slunce a vítr nelze

Odklon od jádra přinesl Německu více emisí. Málo foukalo

Půl bilionu za konec jádra? Německé firmy mají nárok na odškodnění

Nové zbraně proti emisím: Ind dělá z CO2 kypřící prášek


  • Našli jste v článku chybu?