Značka Czech Coal na českém energetickém trhu definitivně končí. Jeden z největších tuzemských prodejců elektřiny a hnědého uhlí, za kterým stáli uhlobaroni Antonín Koláček, Luboš Měkota, Petr Pudil, Vasil Bobela a nakonec Pavel Tykač, zanikl v listopadu po fúzi se sesterskou společností Severní energetická.
Czech Coal vznikl v květnu 1999 pod názvem Synergo Group. Původně měl mít funkci holdingové struktury zastřešující aktivity skupiny byznysmenů v čele s Antonínem Koláčkem, kteří v té době ovládli hnědouhelné lomy na Mostecku. Později se firma zaměřila na prodej mosteckého uhlí.
Název Czech Coal nesla firma od jara roku 2005, kdy se změnilo složení vlastníků Mostecké uhelné společnosti. Noví vlastníci rozjeli ve velkém obchodování s elektřinou na liberalizujícím se trhu. Czech Coal zaznamenal své nejlepší období v letech 2010 až 2013, kdy měl zhruba tříprocentní tržní podíl a patřil mezi sedm největších dodavatelů elektřiny v Česku.
Z finančního hlediska byl nejúspěšnější rok 2012, kdy Czech Coal utržil celkem 10,3 miliardy korun – 6,3 miliardy za hnědé uhlí a téměř čtyři miliardy za elektřinu. Hospodaření firmy tehdy skončilo se ziskem 796 milionů korun. To byl vrchol, po kterém následoval strmý pád dolů.
Podle žebříčku týdeníku Euro disponuje Pavel Tykač majetkem ve výši 25,8 až 33,7 miliardy korun. Je tak čtvrtým nejbohatším Čechem. |
Nový vlastník Czech Coalu Pavel Tykač se rozhodl činnost firmy utlumit, i když ji v té době mohl prodat za stovky milionů korun. Czech Coal začal „bez boje“ vyklízet pozice na trhu s elektřinou. Například v loňském roce dodal zákazníkům už jen 15 milionů kilowatthodin elektřiny, tedy méně než jednu setinu prodeje v nejlepších letech.
Czech Coal omezil také obchodování s hnědým uhlím. Jeden z hlavních odběratelů – holding EPH Daniela Křetínského – totiž odmítl přistoupit na cenové požadavky Tykačovy firmy a raději od ní přestal uhlí odebírat. Jako chyba se též ukázal požadavek Czech Coalu na svázání cen hnědého uhlí s černým, jehož cena v minulých letech prudce klesla.
Kdysi úspěšná firma se tak doslova vypařila z trhu a zůstala jen „prázdná schránka“ s omezenými aktivitami v oblasti přepravy a prodeje uhlí. Definitivní konec nastal k 1. listopadu letošního roku, kdy byla do Obchodního rejstříku zapsána fúze se společností Severní energetická.