„Budeme přijímat zemědělské odborníky tam, kde je to třeba, protože takové experty nejsme schopni si vygenerovat sami. Počítáme s tím, že je začleníme do struktury ambasád,“ potvrdil týdeníku Euro ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s tím, že agrární vyslanci by měli nejprve projít diplomatickým školením. „Rámcová dohoda již existuje a jde o šest až sedm vytipovaných zemí,“ dodal. Konkrétní ambasády ministerstvo zahraničí zatím prozradit nechce s tím, že projekt bude brzy představen.
Podle informací týdeníku Euro ale půjde o lokality, které jsou označeny jako perspektivní pro agrární export. Jsou mezi nimi například Rusko, Ukrajina, USA nebo některé asijské státy. Ministerstvo zemědělství pak na dotazy zaslané v závěru minulého týdne nebylo schopné odpovědět. Lidé, kteří mají agendu spolupráce s Černínským palácem na starost, mají prý pracovní povinnosti mimo republiku.
Česko mělo až doposud jediného nefalšovaného zemědělského diplomata, a to ve stálé misi při EU. Inspirace je ale možné hledat u našich sousedů. Velkým vzorem pro projekt agrodiplomatů jsou třeba Rakušané, kde zástupce zemědělců ve funkci atašé působí v sedmi zemích. Agrodiplomaty má také Maďarsko, Německo nebo Francie.
Zdaleka největší sítí pak disponují Američané, kteří mají na dvě stovky zemědělských vyslanců v rámci ambasád v několika desítkách zemí po světě. Oficiálně jde o pobočky Foreign Agricultural Service. Ta pražská, která má za cíl nejen vyhledávat distributory a dovozce, ale i lobbovat u české vlády, je řízena z Varšavy.
Čtěte také:
Zelená nafta se vrací, zemědělci dostanou 1,3 miliardy
Českému zemědělství se loni dařilo nejlépe za posledních deset let
Sto dní v úřadě: Ministr zemědělství Jurečka se rád chlubí. A občas lže