Menu Zavřít

Zapadlí crafťáci

2. 12. 2019
Autor: Euro.cz

I když je odtud všude daleko, představuje potštejnský Clock jeden ze středobodů českého minipivovarnictví

Prosinec je tady a s ním i začátek adventu. Stejně jako se bude stupňovat sváteční atmosféra nadcházejících dnů, gradují i naše podzimní craftové toulky s národním pivovarem Budějovický Budvar. Tentokrát jsme vyrazili mezi zámky a hrady východních Čech do hezkého městečka Potštejn. Turistické putování nás ale nečeká. Opět půjde o řemeslně vyrobené pivo. Tentokrát z energického podniku Clock.

Do vylidněného listopadového Potštejna přijíždíme krátce před polednem. Z pivovarského komína stoupá pára, uřícený sládek Jakub Sychra pracuje naplno, podzimním vzduchem se vznáší těžká vůně vyvezeného horkého mláta. „Loni jsme udělali 417 várek, letos jich bude pět set,“ počítá Jiří Andrš, spolumajitel a zakladatel pivovaru Clock. Přestože ještě do Štědrého dne zbývá několik týdnů, vánoční atmosféře díky vůni kokosu tu nikdo neunikne. Na dva tisíce litrů svátečního speciálu Cocoa Porter 15° totiž padlo deset kilogramů kokosu. Clock má vůbec k vlakům blíž, než by se dalo čekat. Už dnes si například do Potštejna nechává po železnici vozit lahve. A tato vazba se příští rok na pomezí jara a léta ještě utuží. Clock totiž zprovozní svou druhou varnu ve staré fabrice u nádraží, kde bude mít i vlastní vlečku. „Chceme si tu po kolejích vozit i suroviny, třeba slad,“ tvrdí Andrš. Továrnu s vlastní vodárnou zatím vyklízejí dělníci, ale Andrš už přesně ví, jaká technologie a kde bude usazena. „Varna bude mít třicet hektolitrů,“ říká s tím, že v tomto „horním Clocku“ se budou vařit piva, která se prodávají nejvíc. „Dolní Clock“ zůstane zaměřený na speciály.

I když Clock píše svou historii už od roku 2012, kdy Andrš se Sychrou začali podle svých receptur vařit doma, ve zrekonstruované budově bývalého zámeckého pivovaru rozjeli své podnikání naplno až před pěti lety. „To výročí bylo v červenci, uvědomili jsme si to až zpětně,“ směje se Andrš. Hned od začátku se Clock proslavil nejen kvalitou, ale i divokými etiketami s barevnými roboty. Jak vysvětluje Jakub Sychra, jinak také milovník železnice, světlá desítka Hektor třeba našla inspiraci ve stejnojmenné dieselelektrické lokomotivě vyráběné v ČKD na přelomu 50. a 60. let.

Přestože Clock cílí především na velká města, jakými jsou Praha či Brno, důležitý je pro něj i samotný Potštejn. „Jsme taky patrioti,“ vysvětluje Andrš v útulné hospůdce, kterou přes léto doplňuje velká terasa zaplněná až do posledního místa turisty a cyklisty. Andrš vzpomíná, že hned první den provozu v létě 2014 nastoupila půlka vesnice. Hodně místních prý nedá dopustit na zdejší desítku, další zase chtějí zkoušet nové věci. I tohle je Clock, který v Potštejně po sto letech obnovil pivovarskou tradici.

Řemeslný pivovar Clock Školní 2, Potštejn Sládek: Jakub Sychra Nabídka: spodně i svrchně kvašená piva a speciály Rok založení: 2014 Šikovní chlapci Potštejnský Clock patří samozřejmě k tomu nejlepšímu, co jsem zatím v Čechách poznal, chlapci jsou to šikovní. Nejdřív jsem je oslovil, poté na festivalu vyzkoušel jejich bezlepkové pivo, které navíc chutnalo výborně. Aleš Dvořák obchodní sládek, Budějovický Budvar

bitcoin_skoleni

Best of Jestli něco nelze podniku Clock upřít, pak je to jeho právem zasloužená aura za pokaždé velmi nadstandardní úroveň. Jak už nastínil Aleš, projevuje se to třeba i v jedenáctce Glee, což je bezlepkový ejl vařený z českého čiroku Ruzrok a chmelu Mosaic. Lehké, hořké a skvěle pitelné pivo vůbec nepůsobí jako něco méněcenného nebo náhražka, jde prostě o vynikajícího zástupce svrchního kvašení. Totéž platí i o dvanáctce Clock APA zrozené z amerických chmelů Simcoe a Cascade s velmi čerstvou ovocitou chutí. I tenhle ejl provází extrémně dobrá pitelnost. Ondřej Stratilík redaktor, týdeník Euro

  • Našli jste v článku chybu?