Mezi představiteli americké centrální banky (Fed) panují rozpory v názorech na další vývoj inflace a zvyšování úrokových sazeb. Část představitelů se domnívá, že mzdové tlaky spojené s nízkou nezaměstnaností by mohly vést k rychlému oživení růstu cen a že je ještě letos potřeba dál zvýšit úroky. Jiná skupina však zastává názor, že vzhledem k současné nízké inflaci není třeba se zvyšováním úroků spěchat. Vyplývá to ze zápisu ze zářijového zasedání Fedu.
Šéfka Fedu Janet Yellenová po zářijovém zasedání opakovaně upozorňovala, že kolem vývoje inflace panuje čím dál větší nejistota. Dala nicméně najevo, že vzhledem k příznivému vývoji ekonomiky a situaci na trhu práce nadále počítá s pokračováním postupného zvyšování úrokových sazeb.
Zápis ze zářijového zasedání rovněž ukázal, že představitele Fedu příliš neznepokojují ekonomické dopady nedávných hurikánů, které zasáhly území Spojených států.
Na nalezení shody zbývají dvě setkání
Představitelé Fedu se letos setkají ještě dvakrát, a to na přelomu října a listopadu a pak v polovině prosince. Investoři předpokládají, že Fed zvýší sazby na prosincovém zasedání. Část ekonomů se však domnívá, že centrální banka ve zbytku roku ponechá sazby beze změn, pokud se inflace nepřiblíží k jejímu dvouprocentnímu cíli.
Na zářijovém zasedání Fed podle očekávání ponechal svou klíčovou úrokovou sazbu beze změny v rozpětí od 1,0 do 1,25 procenta. Oznámil ale, že v říjnu začne snižovat objem svého portfolia dluhopisů, které nakupoval v rámci podpory ekonomiky po finanční krizi a hospodářské recesi.
Přečtěte si také: