Menu Zavřít

Zaplacení dovolené - ano, či ne?

5. 1. 2004
Autor: Euro.cz

Naše zaměstnankyně odešla na mateřskou dovolenou a posléze na rodičovskou. Pracovní úřad tvrdí, že za dobu mateřské, tj. 6 měsíců, jí náleží (pokud po této době nenastoupí do práce a tedy si ji nevybere) zaplacení části, tj. 10 dnů, dovolené zaměstnavatelem.

VAŠE DOTAZY - NAŠE ODPOVĚDI

Nám se nezdá, že by vlastně měla nárok na dvojí dovolenou, jednak mateřskou hrazenou státem a ještě dovolenou hrazenou zaměstnavatelem. J. Cetl

Doba mateřské dovolené se pro účely dovolené na zotavenou posuzuje jako výkon práce (ust. § 40 odst. 2, část věty za středníkem, nařízení vlády č. 108/1994 Sb., v platném znění). Doba mateřské dovolené je tedy překážkou v práci na straně zaměstnance, pro kterou nedochází ke krácení dovolené na zotavenou (viz § 11 odst. 1, větu prvou, citovaného nařízení vlády ve spojení s jeho již citovaným ustanovením). Stanovisko úřadu práce je tedy správné. Totéž co pro dobu mateřské dovolené, ve vztahu k nároku na dovolenou na zotavenou, platí pro dobu, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou. Na další část položené otázky (resp. popisu problému) nelze jednoznačně odpovědět, protože není jasno, kdy (ve kterém kalendářním roce) zaměstnankyně nastoupila mateřskou dovolenou, resp. rodičovskou dovolenou. Náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou na zotavenou je ve smyslu § 110b odst. 2 zákoníku práce zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout pouze tehdy, jestliže zaměstnanec nemohl vyčerpat dovolenou ani do konce příštího kalendářního roku:

a) protože mu zaměstnavatel neurčil dobu čerpání dovolené nebo mu určil nesprávnou délku dovolené,

bitcoin_skoleni

b) pro překážky v práci na straně zaměstnance,

c) pro skončení pracovního poměru. Proplacení dovolené (na zotavenou), resp. její části za kalendářní rok 2003, proto přichází v úvahu až po uplynutí kalendářního roku 2004. Jde-li však o dovolenou (na zotavenou), resp. její část za kalendářní rok 2002, pak zaměstnavateli skutečně vzniká povinnost ji zaměstnankyni proplatit, je-li dán některý z uvedených důvodů, proč zaměstnankyně nemohla dovolenou vyčerpat.

  • Našli jste v článku chybu?