sazka Někdejší členy představenstva zkrachovalé loterijní firmy Sazka patrně čekají dlouhé soudní spory o stovky milionů korun. Dle informací týdeníku Euro totiž vedení České unie sportu hodlá po těchto „manažerech“ soudně vymáhat škody, které dle jeho přesvědčení způsobili svazu svým působením v představenstvu Sazky. „Nebudeme se k tomu vyjadřovat, vše oznámíme zhruba do měsíce na tiskové konferenci,“ sdělil šéf České unie sportu Miroslav Jansta.
Česká unie sportu, dříve Český svaz tělesné výchovy, byla totiž do roku 2011 největším akcionářem Sazky. Ve zmíněném roce ale firma zkrachovala, především proto, že neutáhla splácení dluhů za výstavbu předražené O2 areny.
Dle informací týdeníku Euro, které potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje, již vedení České unie sportu předalo policii velké množství dokumentů, které mapují činnost představenstva a dozorčí rady Sazky hlavně v letech 2003 až 2011. Ze stejného důvodu policie vyslechla členy představenstva Sazky, kteří ve firmě působili ve zmíněném období. Výslechy navíc mají pokračovat i v dalších měsících.
Předsedou představenstva a generálním ředitelem Sazky byl před jejím krachem Aleš Hušák. Dle dostupných informací byl takřka neomezeným vládcem ve firmě. A to navzdory tomu, že v představenstvu sedělo šest sportovních funkcionářů, tedy zástupců akcionářů. „Materiály na jednání představenstva, které předkládal jenom pan předseda představenstva, byly mnohdy zpracovávány přes noc až do časných ranních hodin. A nemohly se vynášet, nemohli jsme je mít k dispozici a po jednání představenstva jsme je museli odevzdat, stejně tak jako zápisy,“ říká dnes Roman Ječmínek, bývalý místopředseda představenstva Sazky.
Jinými slovy, vliv představenstva složeného ze sportovních funkcionářů, které mělo kontrolovat dění ve firmě a prosazovat zájmy akcionářů, byl minimální. Výměnou za svoji „nečinnost“ dostávalo z loterijní firmy štědré prebendy, počínaje letenkami a odměnami v řádech milionů korun konče.
Sazka zkrachovala v roce 2011, její někdejší šéf Aleš Hušák ale do poslední chvíle tvrdil, že je firma ekonomicky silná a zdravá a o úpadku hovoří jen závistivci a nepřátelé.
Česká unie sportu coby někdejší majitel 68 procent akcií Sazky žaluje Hušáka takřka o miliardu korun jako náhradu za ušlý zisk, škody a poškození dobré pověsti. Hušák nechce do zahájení soudu celou záležitost komentovat. V roce 2011 převzala Sazku firma Sázková společnost, kontrolovaná firmami PPF a KKCG. Aktuálně stoprocentní balík Sazky ovládá skupina KKCG, kterou vlastní podnikatel Karel Komárek mladší.