Trávení letních měsíců na plážích Jaderského moře má v případě Čechů dlouholetou tradici. Většina z nás se ale soustředí jen na tu část pobřeží, jež spadá na území Chorvatska. Jiné země jako by ani neexistovaly.
Je pravou, že pro Chorvatsko hovoří řada výhod. Třeba už fakt, že je českým hranicím zdaleka nejblíže (nepočítáme-li Slovinsko). I ostatní státy na Jadranu ale mají návštěvníkům co nabídnout. Tím spíš když v posledních letech zainvenstovaly do rozvoje infrastruktury. Investiční poradce ze společnosti Successful Investment Daniel Mikulka se nyní snaží přesvědčit Čechy k pořízení vlastní nemovitosti v Albánii: „Dnešní ceny v Albánii se na pobřeží pohybují kolem jednoho tisíce eur za metr čtvereční,“ říká. „To je na apartmán v novostavbě v destinaci Drač, kam létá přímá linka z Prahy, velice příznivá cena.“
Ceny rychle stoupají
Menší byty o výměře kolem 60 metrů čtverečních se v Albánii teoreticky dají pořídit zhruba za 1,5 milionu korun. Tedy za stejné peníze, za jaké lze v tuzemsku koupit například rodinnou chatu. Kdo ale podobnou investici skutečně plánuje, měl by si podle Mikulky pospíšit. V brzké budoucnosti by totiž podmínky už tak lákavé být nemusely: „V příštích pěti letech očekáváme zhodnocení na úroveň 2100 až 2200 eur za metr čtvereční.“
Rostoucí zájem investorů dle Mikulky dokládají i čísla albánských realitních kanceláří, podle nichž se ceny tamních nemovitostí zvýšily jen za poslední tři roky o 30 procent.
Na tom má jistou zásluhu rovněž skutečnost, že až do počátku covidové krize rostlo albánské hospodářství velice slušným tempem (před třemi lety se jednalo o meziroční růst, který byl větší než čtyři procenta, předloni se pak snížil na hodnotu 2,24 procenta).
„Je to logické. Albánci se po čtyřech dekádách izolace a divočejší cestě ke stabilizaci dostávají do zaslouženého sedla. Vždy byli výtečnými obchodníky, a nyní mají otevřené dveře jak k volnému obchodu, tak také do EU. V čele vlády stojí progresivisté, velkou perspektivu má turismus, zemědělství, výroba i obnovitelné zdroje,“ míní Mikulka.
Majitelů nemovitostí se omezení netýkají
Mezi oblíbené lokality podle něj patří například již zmíněný oblast okolo přístavního města Drač. To je od metropole Tirany vzdušnou čarou vzdáleno nějakých 20 kilometrů. Turista, respektive majitel nemovitosti, kterými se v poslední době čím dál častěji stávají právě i Češi, zde nalezne v podstatě vše, na co je zvyklý – bary počínaje, promenádou se spoustou obchodů konče. Většinu nabízených objektů navíc tvoří novostavby, jež se nacházejí jen pár kroků od moře.
„Z letiště jste na pláži za půl hodiny. Na dovolenou tak jezdíte na místo, které je vaše. V termínech, kdy k moři nemíříte zrovna vy, ale létají tam turisté, můžete apartmán pronajmout,“ podotýká Mikulka a přidává na závěr ještě jeden argument: „V době pandemie a ztíženého cestování do zemí, kde nevlastníte žádnou nemovitost, zde můžete strávit home office nebo distanční výuku svých dětí. Vlastnictví nemovitosti v Albánii vás opravňuje k příjezdu za jakékoliv epidemiologické situace.“