Menu Zavřít

Zařídí to Basilej

20. 10. 2004
Autor: Euro.cz

Christoph Greussing

Společnost CAC Leasing, druhá největší tuzemská leasingová firma, rozšířila své služby o leasing nemovitostí, když integrovala společnost HVB Leasing. Obě firmy jsou součástí skupiny HVB Group. V této souvislosti se stal členem představenstva zodpovědným za rozvoj leasingu nemovitostí Christoph Greussing (39). Do České republiky přišel z představenstvu HVB Bank Yugoslavia. Předtím byl v letech 1997 až 2001 viceprezidentem HVB Bank Romania. Týdeník EURO hovořil s Greussingem o leasingu, dalším rozšiřování Evropské unie i česko-rakouské vojenské spolupráci.

EURO: Proč se CAC Leasing rozhodl věnovat se také leasingu nemovitostí? GREUSSING: Je to logický krok. Poté, co naše matka Bank Austria Creditanstalt Leasing loni od Komerční banky odkoupila podíl v CAC Leasingu, přistoupili jsme k integraci s HVB Leasingem. S tím samozřejmě souvisí i propojení produktové nabídky obou firem pod jednou střechou. Navíc věříme, že leasing nemovitosti je pro řadu firem velmi dobrou alternativou nákupu.

EURO: V Česku ovšem není zatím leasing nemovitostí příliš rozšířen… GREUSSING: Impulsem k jeho rozvoji bude zřejmě očekávané přijetí mezinárodních účetních standardů a basilejských pravidel (takzvané Basel II) v bankovní sféře v roce 2006. Potom nebude pro firmy vždy výhodné budovy kupovat, neboť takový krok váže kapitál a snižuje úvěrový rating vypočítávaný právě na základě Basel II, a tím prodražuje úvěry, o které podnik žádá. Navíc leasing nemovitostí umožňuje vyvést z bilance i nemovitosti, které již firmy vlastní. Věřím, že během tří let se objem leasingu nemovitostí může až ztrojnásobit. Největší potenciál je u středních firem s nemovitostmi v cenně od dvaceti milionů korun.

EURO: CAC Leasing nedávno oznámil koupi Allrisk - CAC pojišťovací makléřská (EURO 41/2004). Co vás vedlo k tomuto kroku? GREUSSING: Nákup firmy představuje rozšíření úspěšného konceptu zprostředkování pojištění pro naše dceřiné leasingové společnosti i na další trhy. Vedle hlavní obchodní činnosti leasingových firem totiž existuje ještě jedna vedlejší, ale důležitá činnost, a to je pojištění předmětů leasingu. A Allrisk - CAC pojišťovací makléřská makléřská funguje jako pojišťovací makléř, který umísťuje riziko na trhu u jednotlivých pojišťoven a dostává za to provize. Během příštího roku chceme podobné společnosti založit ve všech zemích, kde naše matka působí.

EURO: V Česku se zvýšila daně z přidané hodnoty na leasingové služby z pěti na devatenáct procent. Jak se to projevilo v praxi? GREUSSING: Tuzemský leasing poklesl v letošním prvním pololetí meziročně o 5,3 procenta na 46,5 miliardy korun. Ale toto snížení souvisí spíše než se zvýšením daňové zátěže s obecnou hospodářskou situací. Zejména s poklesem prodeje automobilů, které jsou nejčastějším předmětem leasingu. Jejich podíl na celkovém leasingu se snížil z 49 na 42 procent. Navíc banky začínají stále více nabízet spotřební úvěry na nákup aut.

EURO: Působil jste v Rumunsku i v Jugoslávii, respektive v Srbsku. Můžete srovnat tyto bankovní trhy s českým? GREUSSING: Český bankovní trh je z nich samozřejmě nejrozvinutější a nejzralejší. To platí jak o struktuře bank, všechny jsou již dávno privatizované, tak o nabídce bankovních produktů. Naopak v Rumunsku zůstává ještě řada státních bank, jejich podíl přesahuje 30 procent trhu. V Srbsku je to lepší, tam již privatizace částečně proběhla a byly zlikvidovány některé neefektivní bankovní domy. V důsledku toho dokonce poklesla celková bilanční suma srbských bank, kterých je nyní 48. Přitom na těchto trzích existují velmi zajímavé marže, v Rumunsku je to kolem 2,5 procenta, v Srbsku dokonce čtyři až pět procent. V Česku je trh mnohem více konkurenční a umožňuje průměrné marže jen kolem jednoho procenta.

MM25_AI

EURO: Právě Bulharsko a Rumunsko, v nichž jste působil, patří k vážným kandidátům na rozšíření Evropské unie. Dalším novým adeptem na členství je Turecko. Domníváte se, že to je krok dobrým směrem? GREUSSING: Myslím, že přinejmenším z ekonomického hlediska to správné je. Jak Rumunsko, Bulharsko, tak i Turecko představují rozsáhlé trhy. Přitom je pravda že u Turecka je třeba řešit i jiné otázky, než jen ekonomické. Rovněž věřím, že rozvoj tržní ekonomiky v těchto zemích napomůže zvyšování životního standardu, což zároveň omezí i existující rizika. Podobný vývoj, který vede k přibližování země západnímu standardu, můžeme vidět i v Česku. Ale velmi důležité bude vyhodnocení výsledků, které přinese první vlna rozšíření unie o země někdejšího východního bloku.

EURO: Diskutuje se o vytvoření společné česko-rakouské vojenské jednotky, která by měla operovat v Bosně. Jaký je váš názor na podobné akce? GREUSSING: Pokud se při takové misi podaří spojit síly více států, je to rozhodně pozitivní. Zúčastněné země ušetří finanční zdroje, na druhé straně však není podobnou misi jednoduché zvládnout. Mohou se objevit problémy s logistikou, kompatibilitou zbraní i komunikačních systémů. Přesto vzniká velmi podstatný efekt: zvyšuje se míra porozumění mezi zapojenými národnostmi.

  • Našli jste v článku chybu?