První aukci podzimní sezony uspořádá společnost Forum Prudens v sobotu 13. září. Hlavními lákadly by měla být díla autorů 60. let - Aleše Veselého, Roberta Piessena a Jiřího Koláře. Kvalitně budou zastoupeny také kresby 19. století. K nejzajímavějším položkám v této kategorii patří nerealizovaný návrh opony pro Národní divadlo od Vojtěcha Hynaise. V nabídce se vedle obrazů a grafik objeví i sochy a užité umění. (Katalog aukce naleznete na adrese www.forum-prudens.com.)
O týden později se o víkendu uskuteční hned tři aukce výtvarného umění. V sobotu 20. září to bude aukční maraton společnosti Meissner-Neumann a dražba obrazů a grafik pořádaná Českým centrem fotografie (z nabídky centra pocházejí reprodukce uváděné na této stránce). Na neděli 21. září plánuje aukci společnost 1. Art Consulting Brno.
Na aukci společnosti Meissner-Neumann bude draženo kolem 900 položek. Půjde hlavně o drobnější díla, práce na papíře, grafiky, užité umění a šperky. Podle licitátora Jana Neumanna by celá aukce měla trvat asi šest a půl hodiny. Tradičně silnou kolekci nabídne aukce společnosti 1. Art Consulting Brno. Nejdražší položkou je rozměrný obraz Rozmluva od Františka Grosse. Jeho vyvolávací cena činí 700 tisíc korun. (Katalogy obou aukcí jsou k nahlédnutí na adresách www.meissner.cz a www.1.acb.cz.)
České centrum fotografie – Galerie Jiří Jaskmanický se specializuje hlavně na fotografii. Snímky autorů, jako jsou František Drtikol, Jaromír Funke, Josef Sudek nebo Miroslav Hák, se již dnes prodávají za částky v řádu desítek tisíc korun. Vedle menších fotografických aukcí galerie několikrát do roka pořádá také dražby zaměřené na obrazy a grafiky. Na aukci konané v sobotu 20. září bude draženo kolem 400 položek. Půjde převážně o práce na papíře a díla v nižších cenových relacích. Za zmínku stojí zejména rozsáhlý konvolut kreseb a maleb Václava Hejny z 30. a 40. let. Aukce se uskuteční v prostorách galerie Mánes od 11 hodin dopoledne.
(Následující reprodukce naleznete v tištěné verzi magazínu E8.)
František Kobliha: Salambo, z cyklu Žena mých snů
(1918)
technika: litografie, papír; číslo tisku 22/30
rozměry: 60 x 42,9 cm
vyvolávací cena: 30 000 Kč
Symbolista František Kobliha se věnoval téměř výhradně kresbě a grafice. Inspiroval se zejména sugestivní lyrikou Karla Hlaváčka, jehož dvě básnické sbírky, Pozdě k ránu a Mstivá kantiléna, v letech 1909-1910 ilustroval. Nabízená litografie je o něco mladšího data. S pracemi z doby Koblihova působení ve skupině Sursum však sdílí stejnou poetiku, plnou smutku a temných podtextů.
Emil Filla: Zátiší s džbánem, podnosem a hroznem
(1930)
technika: lept, papír
rozměry: 13,5 x 17 cm
vyvolávací cena: 13 000 Kč
Fillovy obrazy tradičně patří k nejdražším na trhu. Grafiky a práce na papíře se nicméně stále pohybují v poměrně příznivých cenových relacích.
Jiří John: Šípek
(1967)
technika: lept, papír
rozměry: 12 x 8,7 cm
vyvolávací cena: 3000 Kč
Jiří John patřil k silné generaci absolventů Umprum a Akademie, kteří koncem 50. let společně vystoupili jako umělecká skupina UB 12. Členy skupiny byli například Vlasta Prachatická, Stanislav Kolíbal, Vladimír a Věra Janouškovi a samozřejmě také Johnova manželka Adriana Šimotová. Středem Johnova uměleckého zájmu byla krajinomalba a příroda vůbec.
Jiří Anderle: Papoušek pro štěstí
(nedatováno)
technika: lept a kresba barevnými tužkami, papír
rozměry: 20,3 x 12 cm
vyvolávací cena: 4500 Kč
Dřív, než se Jiří Anderle vrhl na malbu a začal se předvádět ve společenských rubrikách po boku celebrit českého šoubyznysu, býval skvělým grafikem. Věčná škoda, že vyměnil rydlo za štětec!