Zaujala mě čerstvá studie o online seznamování a výběrovém párování, kterou připravila dvojice Renáta Topinková a Markéta Šetinová pro Sociologický ústav Akademie věd. Některá jejich zjištění poukazují na to, že ani s příchodem Tinderu jsme si dvakrát nepomohli. Většina odvěkých úskalí seznamování totiž platí v digitálním i reálném světě. Inu, posuďte na vlastní kůži některé z tezí.
Ženy jsou mnohem úspěšnější než muži. Je jich na seznamkách méně než mužů, takže je o ně velký zájem, dostávají stovky zpráv. My muži všeobecně taháme za kratší konec. I Brad Pitt by možná dostal méně pozvánek než nejméně populární ženy. Autorky z toho vyvozují, že online seznamky reprodukují klasické genderové vzorce – ženy vyčkávají, než je muži kontaktují, a samy to příliš nedělají. Přitom jejich úspěšnost bývá vysoká.
A aby těch pastí, paradoxů a nesouladů nebylo málo, nejvyšší šance na úspěch u mladších žen mají mladí muži, zatímco šance starších mužů na seznámení s mladší partnerkou jsou mizivé. Lepší šance mají muži u starších partnerek. Co jim však píšou? Nic, nezajímají se o ně.
Pro muže jsou obecně nejatraktivnější ženy do třiceti let. Platí to jak pro dvacátníky, třicátníky, tak i padesátníky. Muži celkově kontaktují výrazně mladší partnerky.
To u lidí z Venuše nevidíme. Ženy do třiceti kontaktují muže o pár let starší, než jsou ony samy, po třicítce začínají psát chlapcům, kteří jsou mírně mladší.
Ačkoliv jsou nejmladší ženy na seznamkách pro muže velice populární a dostávají mnoho žádostí o seznámení, v datech autorek byly nejčastěji kontaktovány ženy ve věku 24–28 let. S věkem počty žádostí o seznámení prudce klesaly.
Vyhlídky to tedy nejsou bůhvíjaké.
I proto jsme pro vás připravili text o digitální lásce, kde najdete několik aplikací, které vám možná pomohou najít spřízněnou duši nebo se vrátit pokoušet štěstí na bar. Dopředu vyhráno nebudete mít ani v jednom případě.
Nicméně i tak abstraktní pojem jako láska v sobě skrývá několik jistot. Především prochází žaludkem, proto jsme se zajeli podívat do vyhlášeného Entrée za šéfkuchařem Přemkem Forejtem. Prozradil nám, proč miluje fastfood, Hanku Zagorovou a prestižky.
Láska taky odjakživa patřila i k freeteknu. Tento svébytný žánr byl kdysi stěžejním pilířem festivalu CzechTek. Jenomže od doby, co jeho účastníky rozehnal Jiří Paroubek armádní a policejní silou do polí, ztratil v Česku zázemí. Fenomén freetekna nezanikl. Hlavní dějiště se přesunulo o osm set kilometrů dál, do rumunského Temešváru. O tom, jak to tam dnes chodí, se v reportáži rozpovídal autor Fištron.
A je toho ještě mnohem víc. Přeji příjemné čtení. A hodně lásky. ¶
O autorovi| Vladan Vaněk @kendrick_vladan