Menu Zavřít

Záruka originality

30. 3. 2005
Autor: Euro.cz

Příjemné zážitky pro nadcházející teplé dny

Dnes se seznámíme se zástupcem malých společností. Podíváme se za jedním z prvních importérů, kteří vstoupili na trh s vínem téměř ihned po změně starých pořádků.
Rodinná firma pro import jakostních vín vyšší třídy pro gastronomii i sporadicky se objevující vinotéky vznikla v roce 1991. Neubauer & syn nebyli první a nebyli ani největší. Na trhu se však objevili s víny ze země vinařsky zajímavé a přebohaté, u nás co do kvality producentů tehdy nepříliš zmapované, z Itálie. Úplně prvními víny, která se pod hlavičkou firmy na našem trhu objevila, byl výběr ze sortimenu stoletého rodinného vinařství Castellani - Fattorie & Cantine v Toskánsku. Záměr se podařil, a proto rozšířili záběr na další země a nové dodavatele. Protože šlo většinou o přímé producenty známých jmen, nastupujících na neznámý trh, nebylo zpočátku tempo rozšíření portfolia firmy nijak závratné. Oboustranná exkluzivita na druhé straně byla a je pro klienta zárukou originality. K italské rodině Castellani přibyl vinařský dům Lupé-Cholet. Vedle Chianti od Castellaniho tak bylo možné od Neubauerů získat už i zajímavá burgundská.
Postupný další rozmach původně malého „eseróčka“ dospěl ke stavu, kdy firma odebírá vína od třiatřiceti dodavatelů ze všech míst, kde se rodí to, co stojí za pozornost. A nejde o lecjaká jména, z nabídky namátkou jmenuji například Castello Banfi z Montalcina, štýrského Wohlmutha a třeba Landskroon Wine Estate v jihoafrickém Paarlu. Ostatní nechť odpustí, zdaleka si na všechny nevzpomenu. Suma sumárum nabízí společnost dnes zhruba tři stovky etiket, nejčetnější je výběr vín italských a francouzských. Objevíme však i tři sklepy kalifornské, po dvou španělských a rakouských. Své zástupce v portfoliu má i JAR, Chile, Nový Zéland a již vzpomenutá Austrálie.
Z nabídky, kterou Neubauer & syn předkládají, jsem zvolil dvě, myslím si že v souvislosti s nastávajícím letním obdobím zajímavá vína.

Grüwe 2004, Veltlínské zelené – Jurtschitsch, Langenlois, Kamptal – Rakousko. Slámová barva se zelenkavými pablesky a čirost severní hvězdy. Typicky svěží víno s poměrně úzkou kytkou a neširokým chuťovým záběrem, který však zachycuje vše, co má veltlín mít. Svěžest, kořenito-minerální stopy a vzhůru stoupající spirálu, do které se postupně přidávají tóny papriky, pepře a v závěru pikantní kyselinky. Těch je v ročníku 2004 poměrně dost a svým způsobem opanovávají dozvuk celého chuťového vjemu. Konečným dojmem mimořádně svěží, povzbuzující závěr, u veltlínských tolik žádaný.

MM25_AI

Les Eglantiers Tavel 2003, Maison Brotte – Chateauneuf-du-Pape, Francie. Veleznámé víno ze zřejmě nejvyhlášenější francouzské „růžové“ apelace. Na růžák poměrně intenzivní jásavé barevné tóny, prodchnuté brilantním jiskřením. V lehce zastřené kytce se spojují květnatost červené odrůdy s živoucí svěží strohostí zpracování „nabílo“. Chuť je obrazem vůně, ovšem vykazuje daleko vyšší intenzitu. Seskládaná z ovocitých tónů, podpořených uměřenou razancí kyseliny a v závěru potom ne nepříjemnými hořčinami. Zcela jistě příjemný zážitek pro nastávající snad již teplé dny nadcházejícícho léta.

  • Našli jste v článku chybu?