Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR vyhlásilo druhou výzvu programu Záruka již v polovině února 2009. Příjem žádostí začal 23. února 2009 a potrvá do konce tohoto roku.
Program administruje Českomoravská záruční a rozvojová banka. Podnikatelé mohou v rámci programu Záruka získat zvýhodněnou záruku za bankovní úvěry od vybraných komerčních bank, a to do maximální výše 80 procent jistiny zaručovaného úvěru v případě malých podniků, 70 procent jistiny u středních podniků. Malým podnikům banky zaručí úvěr do hodnoty pětimilionů korun, nejvyšší možná hodnota úvěru pro střední podniky není omezena. Celkem je pro potřeby malých a středních podnikatelů v programu Záruka připraveno 1,65 miliardy korun.
Přístup k úvěrům
Program Záruka má malým a středním podnikatelům pomocí zvýhodněných záruk usnadnit přístup k bankovním úvěrům, nutným pro uskutečnění jejichpodnikatelských projektů, realizovaných například v rámci Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI). Pomoc z programu mohou využít ti podnikatelé, kteří podali svou registrační žádost do některého z programů OPPI po 13. únoru 2009, tedy i ti, kteří již registrační žádost podalia teprve nyní narazí na problém s financováním (například vlivem zamítnutí úvěru od banky, kvůli problémům s vlastním financováním a tak dále).
Žádosti do programu Záruka a jejich přílohy přijímá Českomoravská záruční a rozvojová banka, a to buď při osobním jednání na pobočkách banky, elektronicky, či poštou. Smlouva o záruce podnikatelům následně slouží při vyplňování plné žádosti o dotaci v některém z dalších programů (například OPPI) jako doklad o způsobu financování projektu.
ČASTÉ CHYBY PŘI VYPLŇOVÁNÍ PLNÉ ŽÁDOSTI
DETAIL ŽADATELE
Nejvíce žadatelé chybují při zadávání názvu firmy, nevypíší všechny statutární orgány – dle Obchodního rejstříku, nesouhlasí udávaná velikost podniku.
POPIS PROJEKTU
V žádosti musí být správně popis předmětu řešení projektu. Žadatel musí popsat předmět výroby, jak vyrábí, co vyrábí, případně celní kódy. Například u programu Inovace – Inovační projekt bývá nedostatečně popsána technická stránka inovace.
PROJEKTOVÝ ZÁMĚR/STUDIE PROVEDITELNOSTI
Musí být dostatečně konkrétní, ale ne příliš komplikovaný. Pokud je projekt málo konkrétní, externí hodnotitelé nemohou projekt kvalitně ohodnotit a může se stát, že projekt nebude doporučen k podpoře. Pokud je projekt až příliš konkrétní, žadatel je pak v průběhu realizace svázán tím, co napsal do záměru, a změny mohou být pouze v omezené míře.
NEDOSTATEČNÁ ANALÝZA TRHU K PROJEKTU
Informace v analýze je dobré podložit například statistikami, informacemi o daném trhu, jeho vývoji, průzkumy trhu atd.
SPOLUPRÁCE S VŠ, VAV INSTITUCÍ
V žádosti o dotaci žadatel uvádí, že spolupracoval s VŠ, výzkumnými institucemi nebo jinými firmami, ale nedoloží to smlouvou. Pokud nedoloží smlouvu, nemůže za toto hodnotící kritérium dostat body.
POVINNÉ PŘÍLOHY DLE PROGRAMU
Žadatelé mnohdy zapomínají přiložit k žádosti povinné přílohy