Menu Zavřít

Zásah španělské policie při referendu je nepřijatelný, zní od českých politiků

2. 10. 2017
Autor: čtk

Čeští politici odmítli tvrdý zásah španělské policie při nedělním referendu o nezávislosti Katalánska, po kterém zůstaly stovky zraněných lidí. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) uvedl, že spory se nemají řešit násilím. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) rovněž považuje použití síly za chybu. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš hodnotí zásah policie jako nepřijatelný. Za naprosto nepřiměřený označil zásah i předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

„Jsem zastánce dohody a jednání podle pravidel. Je velmi nešťastné, když se spory řeší násilím,“ komentoval Bělobrádek průběh referenda, které se uskutečnilo navzdory odporu centrální madridské vlády. Pořádková policie se proto snažila zabránit voličům v hlasování. Zhruba 850 lidí bylo při střetech s policisty zraněno. Právě zásah policistů a množství zraněných vyvolaly kritické reakce i za hranicemi Španělska.

„Zásah španělské policie je absolutně nepřijatelný. Skoro 900 zraněných, starých, mladých, žen. To jsme v Evropě, v roce 2017?“ uvedl dnes na twitteru předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Ministr Stropnický ve svém komentáři na twitteru napsal, že považuje použití násilí za chybu. Vyjádřil se i proti odtržení Katalánska od Španělska. „Rozparcelování Španělska, Belgie nebo Itálie ale také. Běžným lidem nepomůže. Hráčům v pozadí ano,“ míní Stropnický.

„Já samozřejmě otázky spojené s referendem a územní celistvostí Španělska pokládám za interní záležitosti Španělského království a samozřejmě respektuji veškerá rozhodnutí, která v této věci padla ze strany španělských úřadů. Nicméně ten zásah španělské policie proti těm, kteří se snažili zúčastnit referenda, pokládám za naprosto nepřiměřený a očekávám, že bude vyšetřen,“ řekl dnes předseda Sněmovny Hamáček.

V Katalánsku bylo nasazeno 26 tisíc policistů

Proti násilí se již v neděli vyjádřili také čeští europoslanci, bývalý prezident Václav Klaus i několik poslanců. Marek Ženíšek z TOP 09 na svém facebooku podotkl, že není zastáncem jednostranného vyhlášení nezávislosti a referendum považuje za protiústavní. Důrazně však odmítl tvrdý postup pořádkových sil. „Nehodnotím zásah policie, ale brutalitu, která byla během dnešního dne zřejmá a zbytečná. Obě strany i přes obrovské příkopy se musejí vrátit k dialogu, to je teď jediné rozumné řešení,“ uvedl.

Katalánské úřady uvedly, že nedělního hlasování se zúčastnilo asi 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z celkového počtu 5,34 milionu voličů. O dalších krocích se katalánská vláda bude radit dnes. Španělský premiér Mariano Rajoy, který čelí největší ústavní krizi své země za poslední desetiletí, se mezitím setká s hlavními představiteli vládní Lidové strany a dalšími činiteli.

MM25_AI

Evropská komise: Je třeba se vrátit k dialogu
Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas zdůraznil, že v současnosti je potřeba hlavně jednota a stabilita, nikoli fragmentace. Schinas ale také zopakoval dosavadní postoj komise, že nedělní chaotické referendum o nezávislosti Katalánska nebylo podle španělské ústavy legální a že jde o vnitřní záležitost Španělska.

„Násilí nikdy nemůže být politickým nástrojem. Věříme ve schopnost premiéra Mariana Rajoye zvládnout tento složitý proces s plným respektem ke španělské ústavě a základním právům občanů v ní obsažených,“ prohlásil Schinas.

O referendu čtěte více:

Katalánci hlasují o nezávislosti. Španělská policie použila proti voličům gumové projektily

FC Barcelona kvůli referendu hrála bez diváků. Bude si stěžovat

Jak zařídit nezávislost Katalánska…

Kuřácký koutek Daniela Deyla


  • Našli jste v článku chybu?