Propagátoři odchodu Velké Británie z Evropské unie využili masakru v americkém Orlandu. Občany před blížícím se referendem varovali před tím, že setrvání v unii by znamenalo další příliv migrantů a zvýšení hrozby podobného teroristického útoku. Druhá strana jejich krok odsoudila jako "ostudný a zbabělý."
Na orlandský masakr, během kterého bylo v nočním klubu zabito padesát lidí včetně útočníka Omara Mateena, zareagovala skupina Leave.EU na svém twitterovém účtu. Uveřejnila na něm snímek islámských teroristů s varováním: „Islámský terorismus je skutečnou hrozbou našemu stylu života. Jednejte hned, dokud se u nás nepřihodí podobné zvěrstvo jako v Orlandu.“
„Je to ostudný a zbabělý příspěvek,“ zlobí se Hilary Benn, mluvčí labouristické strany pro zahraniční záležitosti. „Chce to odvahu stát si za svými principy a přáteli, když jsou napadeni, ať už to je v Orlandu, Paříži nebo Bruselu.“ Jako ostudný jej odsoudila i ministryně školství Nicky Morganová.
Do skupiny Leave.EU se tvrdě opřel i astrofyzik Peter Coles, který odpověděl také přes Twitter: „Vaše neustálé lhaní je špatné samo o sobě, ale tohle je nové dno i na vaše nuzné standardy.“ Společně s několika dalšími vědci patří do skupiny Scientists for EU.U.K.
.@LeaveEUOfficial Your constant lying is bad enough but this is despicable, a new low even by your gutter standards.
— Peter Coles (@telescoper) June 13, 2016
Zastánci tzv. brexitu mají odpor k imigrantům jako jedno ze svých zásadních témat, díky kterým chtějí získat dostatek hlasů pro opuštění EU. Příznivce setrvání v unii naopak obviňují z šíření poplašných zpráv, zejména pak neustálého připomínání negativních ekonomických dopadů na zemi, které jsou podle nich zkreslené.
Britové o setrvání nebo opuštění EU rozhodnou v referendu 23. června. Podle posledních zpráv jsou tábory příznivců i odpůrců tohoto kroku přibližně vyrovnané.
Dále čtěte:
Nejhorší střelba v historii USA si v Orlandu vyžádala 50 mrtvých
Tusk: Po brexitu by obnova vztahů EU s Londýnem trvala alespoň 7 let