Američané zatkli dva členy vedení BAE Systems hned po příletu do USA
Hned dva držitele Řádu britského impéria zatkli minulý týden pracovníci amerického ministerstva spravedlnosti přímo na letištích v Houstonu a Newarku. Nešlo jim ale vůbec o jejich styky s královnou. Mike Turner (přiletěl služebně) a Nigel Rudd (cestoval během své dovolené) byli zadrženi a vyslechnuti coby vedoucí představitelé britské zbrojovky BAE Systems. Jsou důvodně podezřelí z korumpování obchodních partnerů, úředníku a politiků.
Američané vyslýchali šéfy BAE Systems jen zhruba půl hodiny, podle firemního prohlášení jim ale stihli důkladně prohledat mobilní telefony a laptopy. Zadrženi a vyslechnuti byli údajně i další pracovníci britské zbrojovky, kteří v USA dlouhodobě působí. Společnost BAE Systems má ve Spojených státech amerických kontrakty za 1,2 miliardy liber ročně (asi 38 miliard korun). Pokud se ukáže, že uplácela, mohla by o ně úplně přijít.
Nezvykle vysoká provize
Lidé z BAE Systems se podíleli i na přezbrojení českého armádního letectva švédskými stíhačkami Gripen. O ně ale Američanům až tak nejde. Pátrají hlavně po tom, kdo a proč uplácel přímo na americké půdě. Vyšetřovatelé stahují své sítě zejména kolem saúdského prince Bandára bin Sultána, bývalého ambasadora Saúdské Arábie ve Spojených státech amerických. I on byl údajně „namočen“ v kontraktu „Al-Yamanah“.
Smlouva na „Al-Yamanah“ v celkové hodnotě 43 miliard liber byla podepsána už v roce 1985. Zajistila britské zbrojovce práci minimálně na třicet let. BAE Systems měla v první fázi Rijádu dodat 72 stíhaček Tornado a třicet cvičných letounů Hawk. V roce 1993 si pak Saúdové přiobjednali dalších osmačtyřicet tornád a loni přišel zatím poslední požadavek: na 72 stíhaček Typhoon.
I podle vyšetřování britského úřadu pro odhalování závažné kriminality (Serious Fraud Office, SFO) - které bylo v roce 2006 na nátlak vlády na čas zmrazeno - dosáhly provize více než dvaceti procent celkové hodnoty zakázky, což je nezvykle mnoho. Část úplatku přitom údajně putovala přímo na soukromé účty saúdského korunního prince Turkího bin Násira a dalších místních vládců. Firma BAE Systems jim hradila i výdaje na luxusní hotelové pokoje, dovolené, jachty či vozy Rolls-Royce. Svůj díl prý dostal i americký zprostředkovatel, princ Bandár.
Podobně neomaleně se zbrojovka BAE Systems chovala i v Česku. V 90. letech zde měli její lidé na starosti marketing nadzvukových letounů Gripen. „Nešlo až tak o peníze, jako o nejrůznější stáže, jazykové pobyty v zahraničí, placené výlety na letecké výstavy v cizině, obědy v luxusních restauracích v Londýně nebo v Paříži,“ popsal praxi BAE zdroj týdeníku EURO (EURO 10/2007).
SPRáVná Technika
Uplácení v zahraničí bylo v Británii prohlášeno za trestný čin až koncem roku 2001. Tamní ministerstvo obrany se ale ještě v roce 2003 řídilo pravidlem - podle dokumentů publikovaných listem The Guardian -, že v některých zemích je vyplácení „speciálních provizí“ jedinou cestou, jak získat kontrakt.
„Správnou technikou, jak dostat zakázku, je získávání detailních zpravodajských informací o lidech, kteří kontrolují nákup a prodej zbraní. Když tu správnou osobu objevíte, koncentrujte na ni všechno úsilí tak, aby byl obchod v pravý čas vhodně ovlivněn. Myslete na to, že většina zbrojních obchodů neproběhne proto, že by někdo zbraně opravdu potřeboval, ale proto, že za to někdo dostane provizi,“ píše se v materiálech ministerstva obrany Spojeného království.
Údajné korupční praktiky BAE Systems momentálně kromě Američanů a Britů vyšetřují i Rakušané, Švýcaři, Nizozemci, Češi, Tanzánci, Rumuni a Jihoafričané. Vedení firmy posledních několik let reaguje na všechna obvinění stejnou větou: „Ničeho špatného jsme se nedopustili.“ Přesto už za svoji obranu utratilo desítky milionů liber. Najalo si například prestižní a drahou právnickou kancelář Allen & Overy. Za reklamní kampaň v médiích už dalo nejméně 800 tisíc liber. Lordu Woolfovi, bývalému ministru spravedlnosti, platí firma šest tisíc liber denně za to, že vede výbor za její očistění…
Situace
- Generální ředitel britské BAE Systems Mike Turner a člen správní rady Nigel Rudd byli zadrženi v USA
- Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje podezření z korupce
- Jde o armádní zakázky mezi BAE a Saúdskou Arábií celkem v hodnotě 43 miliard liber
- BAE čelí kvůli údajným korupčním praktikám vyšetřování i v ČR (stíhačky Gripen) a dalších zemích
- Česká republika má pronajato 14 gripenů na deset let za 20 miliard korun
praporek:
„Myslete na to, že většina zbrojních obchodů neproběhne proto, že by někdo zbraně opravdu potřeboval, ale proto, že za to někdo dostane provizi.“
materiály ministerstva obrany Velké Británie