Nebýt vysoké ceny a nestandardizovaného softwaru, šla by technologie na dračku
Pokud pracujete s počítačem déle než dvacet let, máte určitě v živé paměti doby, kdy úspěch datové komunikace byl spíše dílem černé magie. Nedávno jsem měl nemilou příležitost se do těchto starých špatných časů vrátit. Testoval jsem totiž řadu nových zařízení s bezdrátovou technologií Bluetooth.
Je to škoda, protože Bluetooth v sobě jinak skrývá velké možnosti. Jde o bezdrátový přenos na krátké vzdálenosti, který má umožnit propojení různých zařízení bez kabelů a bez nervů. Můžete tak spárovat bezdrátový telefon s headsetem, notebook s tiskárnou nebo využít bezdrátový telefon jako modem pro stolní či kapesní počítač. Na vyzkoušení nových výrobků jsem jako vzorek vybral kartu Bluetooth do palmtopů od Toshiby, tiskárnu Hewlett-Packard, telefon Sony Ericsson a různé adaptéry na PC a Macy od D-Link Systems, 3Com a TDK. V konečné zkoušce ohněm jsem otestoval kapesní počítač iPAQ od Compaqu a laptopy od IBM a Toshiby s integrovanou technologií Bluetooth. Naprosto nedostatečná standardizace softwaru mě však doháněla k šílenství a každý pokus o propojení proměnila ve značně frustrující zážitek.
Co se týče základních funkcí, hardware je v podstatě bez problémů. Pokud nastavíte Bluetooth do „vyhledatelného“ režimu, všechna zařízení ve vzdálenosti do deseti metrů ho dokáží rozeznat a zobrazí jeho jméno na displeji. Poté následuje „párování“ neboli „vázání“ dvou komponentů, přičemž název se mění jen podle právě používaného softwaru. Ze seznamu na každém zařízení musíte vybrat partnera a na obou zadat stejné heslo. U jednotlivých párů se postup poněkud liší a správná trefa se vám většinou nepovede hned napoprvé. Útěchou snad může být, že poté už dvojice zůstanou stabilní.
Smysluplnou komunikaci jste tím však ještě nenavázali. Technologie Bluetooth, která si získává v Evropě stále větší oblibu, se nejčastěji využívá k propojení laptopů nebo palmtopů s bezdrátovým telefonem. To umožňuje sladit adresář s kalendářem nebo získat přístup na Internet. Díky nezměrnému úsilí oddělení technické podpory firem VoiceStream Wireless a Ericsson se mi nakonec podařilo navázat komunikaci mezi skvělým miniaturním telefonem Sony Ericsson T68 Bluetooth (za 200 dolarů s aktivací) a systémy Windows XP, Mac OS X a Pocket PC 2002. Mohl jsem si ušetřit námahu a docílit stejného účinku pomocí infračervené komunikace mezi počítačem a telefonem. Jakmile však problémy s nastavením odpadnou, Bluetooth bude mít k dobru jednu velkou výhodu. Na rozdíl od infračerveného přenosu totiž nevyžaduje volný prostor mezi dvěma porty, takže si telefon budete moci klidně nechat v kapse, v kabelce nebo v kufříku.
Společnosti Apple Computer se v roce 1999 podařilo odstartovat projekt bezdrátové komunikace v síti pomocí poměrně nenákladného systému AirPort a nyní doufá ve stejný úspěch i v případě technologie Bluetooth. Pod moudrým názvem „technology preview (technologický náhled)“ již instalovala podporu do verze OS X a společně s firmou D-Link Systems vyvinula maličký adaptér USB na Bluetooth. Ten stojí pouhých 50 dolarů, tedy polovinu sumy za konkurenční přístroj. Díky značné dávce experimentování a několika telefonickým radám se mi nakonec přes Bluetooth podařilo spojit Mac a Palm m515. Naproti tomu ThinkPad T30 od IBM s „modrým zubem“ naprosto odmítal komunikovat.
Při pokusu se jako nejsnadnější ukázalo připojit řadu zařízení k lokální síti a Internetu pomocí přístupového bodu PicoBlue od Pico Communications (za 490 dolarů). Lepší a úspornější by ovšem bylo využít bezdrátový Ethernet s technologií Wi-Fi. Největší předností technologie Bluetooth pak zůstává, že při vysílání tolik nežízní po energii a vysává tedy baterie mnohem pomaleji než Wi-Fi.
Pokud chce Bluetooth něco ze svého potenciálu vytěžit, musí učinit dva kroky. Výrazně snížit ceny, k čemuž dojde v návaznosti na rostoucí výrobu, a zjednodušit a standardizovat software. Možnosti využití z velké části závisí na integraci s Windows. Aktualizovaná verze XP, která se má na trhu objevit letos na podzim, však podporu pro Bluetooth obsahovat nebude a Microsoftu se zřejmě nepodaří software vyvinout ani do začátku příštího roku. Bluetooth by se mohla ujmout, pokud dokáže usnadnit práci s technologií v rámci systému Windows XP stejně jako síťovou komunikaci pomocí Wi- Fi. Do té doby bude zřejmě lepší ponechat jej koumavým hračičkům, kteří se budou rádi a ochotně trápit, aby jej vůbec „rozchodili“.
Ostatní autorovy články najdete v rubrice Technology & You na www.businessweek.com/technology// Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek