Pro Huawei
je dobrou zprávou především to, že jí podporu vyjádřila většina lídrů států
Evropské unie, a to včetně Německa, Polska, Maďarska či Francie. Německá
kancléřka Angela Merkelová otevřela prostor 5G sítí pro Huawei v polovině
října loňského roku a čelní představitelé Francie opakovaně ubezpečují, že společnost
nebude vyřazena z podílení se na výstavbě infrastruktury 5G. Obdobně se k celé
záležitosti ale staví rovněž Itálie či Rakousko, které ústy svého kancléře Sebastiana
Kurze potvrdilo v březnu letošního roku neutrální přístup země vůči
dodavatelům.
V nedalekém Polsku se sice zástupce tamního regulátora zhruba před měsícem vyjádřil k dané situaci v tom smyslu, že vyloučení Huawei z budování infrastruktury 5G na jeho území by teoreticky možné bylo, ale jednalo by se o velmi finančně nákladnou záležitost. Proto bude společnost součástí výběrového procesu i nadále. Ve stejnou chvíli vzdalo své díky Huawei Maďarsko, které ocenilo pomoc čínské společnosti s rolloutem 5G technologií. A co se týče sousedního Srbska, tamní prezident Aleksandar Vučić již oznámil, že jeho země hodlá při budování sítí páté generace zaujmout velmi otevřený a transparentní přístup.
Huawei žádá férový, transparentní a společný přístup
Společnost Huawei plně podporuje úsilí a kroky EU a členských států vedoucí k zajištění bezpečných sítí páté generace. Řada doporučení obsažených v souboru opatření pro kybernetickou bezpečnost 5G sítí (tzv. EU Toolbox on 5G Cybersecurity) by mohla mít pozitivní dopad na bezpečnost infrastruktury, nicméně některá opatření s sebou mohou nést vážné právní i obchodní následky. Namísto adekvátního posuzování bezpečnostní problematiky u konkrétních typů technologií či produktů je veřejné označování konkrétních dodavatelů jako rizikových diskriminačním jednáním namířeným proti jednotlivým společnostem. Takový přístup může vést k falešnému pocitu bezpečí a paralelně vytvářet technické překážky pro přeshraniční obchod a porušovat základní zásadu unijního práva pro volný pohyb zboží.
Od založení společnosti Huawei nedošlo k žádnému bezpečnostnímu incidentu, který by ohrozil důvěru zákazníků a koncových uživatelů. Po celých dvacet let fungování v rámci Evropy se se společnost drží unijních i národních pravidel. Huawei je zároveň jeden z klíčových přispěvatelů v oblasti vytváření bezpečnostních standardů 5G. Z celkem 1 609 návrhů na zabezpečení 5G sítí ze strany čínské společnosti byla více než třetina úspěšně přijata.