SLOVENSKÝ MINISTR FINANCÍ IVAN MIKLOŠ: Slovensko zavedlo rovnou daň teprve před rokem. Tamější ministr financí ji vnímá pozitivně. Jak hodnotíte zavedení rovné daně na Slovensku?Snížily se daňové úniky? Přínos byl ve všech oblastech, kde jsme to očekávali.
SLOVENSKÝ MINISTR FINANCÍ IVAN MIKLOŠ: Slovensko zavedlo rovnou daň teprve před rokem. Tamější ministr financí ji vnímá pozitivně.
Jak hodnotíte zavedení rovné daně na Slovensku?Snížily se daňové úniky?
Přínos byl ve všech oblastech, kde jsme to očekávali. I když ne v každé oblasti po roce fungování je možné zpracovat kvantitativní analýzu. Pokud bych měl zmínit hlavní přínosy, pak se jednalo o zjednodušení daňového systému, systém působí stimulujícím způsobem pro realizaci investic, především zahraničních.
I když zatím nemáme konkrétní čísla, předpokládáme, že se snížily daňové úniky a zvýšila daňová disciplína. Jednak stoupla ochota platit daně, jednak jsou mnohem omezenější možnosti úniku po zrušení nejrůznějších výjimek. Daleko větší efekt je ten, že se Slovensko pozitivně zviditelnilo svými reformami. Je vnímáno jako stát, který se nebál někdy často bolestivých, ale celkově nezbytných reforem. Slovenská republika se tak stala daleko atraktivnější z hlediska podnikatelských aktivit, než jak byla brána doposud.
* Potvrdily se i vaše odhady ohledně vyššího daňového inkasa?
Nikdy jsem neměl nějaké přehnaně optimistické odhady v tomto směru a naše předpověď se potvrdila. Přičemž u přímých daní byl výběr vyšší, než byla prognóza, u nepřímých daní tomu bylo naopak. To, že rozdíl ve výběru daní nebyl tak velký jako například při zavedení rovné třináctiprocentní daně v Rusku, je dáno tím, že u nás, stejně tak jako v České republice či v dalších nově přistoupivších zemích, je daňová správa a daňová morálka na daleko vyšší úrovni.
* O kolik se zvýšil příliv zahraničních investic na Slovensko? Přesné číslo neznám, ale jde o neustálý nárůst, a to i po očištění od privatizačních akcí. Je ale konkrétně těžké odlišit, do jaké míry je tento vzrůst ovlivněn pouze daňovou reformou a do jaké míry se na něm podílí i vstup do Unie, zlepšení podnikatelského prostředí či jiné faktory. * Jak jste se vyrovnali s nárůstem životních nákladů po zavedení jednotné, devatenáctiprocentní sazby DPH? Zvýšení nepřímých daní bylo kompenzováno snížením daní přímých. U lidí, kteří nemají příjem z pracovních činností a participují na různých státních a obecních programech, byly určité kompenzace. Ale u občanů, kteří nepracují z vlastní vůle, skutečně klesly vyplácené dávky. A to jak absolutně, tak i relativně. * Co oceňují na zavedení rovné daně podnikatelé?
Oceňují především jednoduchost, stabilitu daňové soustavy, neutrálnost systému, tedy přesně pravý opak toho, na co si stěžovali před zavedením systému.