Vláda souhlasí s obřím transferem vojska
Takové rojení vojáků bylo u nás naposledy k vidění počátkem devadesátých let, kdy zemi opouštěla okupační sovětská armáda. Teď se výjevy dlouhých kolon vojenské techniky – naštěstí české - na silnicích a na železničních tratích budou opakovat: Špidlův kabinet totiž ve středu 12. listopadu odsouhlasil koncepci reformy armády. Vojáky čekají největší přesuny v historii České republiky. Posádky v mnoha městech zaniknou, v dalších se naopak posílí. „Útvarů bude v konečné fázi reformy méně, ale ke zcela dramatickým změnám nedojde,“ tvrdí autor armádní změn, náměstek ministra obrany Jan Váňa. Den poté, co kabinet koncepci schválil, Váňa odešel ze zeleného resortu do Českých aerolinií za svým bývalým nadřízeným Jaroslavem Tvrdíkem (viz Reformátor odchází).
Sbohem, Tábore.
V nejbližších letech proto definitivně osiří například kasárna v Havlíčkově Brodě a v Táboře. Do konce roku 2006 armáda zruší vojenskou leteckou základnu v Přerově, ačkoli se ještě minulý týden někteří poslanci snažili o její zachování poukazem na výhodnou blízkost nového leteckého velitelství v Olomouci. Přesto se piloti vrtulníků a jejich bojové stroje do roku 2007 přestěhují do vzdálenější Náměště nad Oslavou.
Tím ovšem přesuny vojska ani zdaleka nekončí. Z původního plánu vybudovat velkou vojenskou základnu v Podbořanech na Karlovarsku armáda vycouvala. „Pozemní vojsko bude soustředěno v Žatci, kde bude i velitelství jedenácté mechanizované brigády,“ říká Váňa. V letech 2010 až 2012 se pak do Žatce přesunou i dnešní prapory z Tábora a Chrudimi.
S Kroměříží se nepočítá.
Další velkou základnu pozemních vojsk hodlá armáda vybudovat v Přáslavicích na Olomoucku. Pokud bude vojsko disponovat dostatečnými financemi, přesune na zmíněnou základnu jednotky ze sousedních Hranic. „A zejména z Kroměříže, s níž se stejně v našich plánech nepočítalo,“ upřesnil Váňa.
Ženijní jednotky se z tradičního centra v Litoměřicích přesunou do nově budované základny v Bechyni.
Oproti původním plánům se zatím armáda nehodlá zbavit svých vojenských újezdů Brdy, Boletice, Hradiště, Libavá a Vyškov. „O budoucnosti výcvikového prostoru Boletice ovšem probíhají jednání s hejtmanstvím Jihočeského kraje,“ upozornil Váňa.
Součástí reformy je i sloučení ministerstva obrany s generálním štábem od 1. června příštího roku. Z dosavadních pěti armádních velitelství zůstanou jen dvě, a to v Olomouci (letectvo, pozemní a specializované síly) a ve Staré Boleslavi (síly podpory a ředitelství výcviku). Budovaná profesionální armáda má mít do roku 2008 podle ministra Kostelky 26 200 profesionálních vojáků a 8800 civilních zaměstnanců (nyní zhruba 70 000).
Šetření a stíhačky.
Ačkoli reformu stejně jako finanční plány, reflektující jarní restrikci armádního podílu z 2,2 na 2,0 procenta hrubého domácího produktu, ještě musí schválit Parlament, na Kostelkově ministerstvu v těchto dnech posuzuje tým expertů pět nabídek z Belgie, Nizozemska, USA, Kanady a Švédska na provizorní pronájem čtrnácti stíhaček. Kostelka řekl týdeníku EURO, že hotovi by měli být do 4.prosince, kdy výsledné doporučení odejde do vlády.
Ale nejen to. Vzduchem už létají úvahy o dalším tendru na nákup čtyřiadvaceti nových stíhaček, který má proběhnout do dvou let, přičemž dodávka by měla začít roku 2008. Je pravděpodobné, že tendr by měla největší šanci vyhrát firma, která uspěje s pronájmem. Situaci ovšem zkomplikovala překvapivá švédská nabídka na pronájem nových strojů Gripen za cenu starých (tedy i za cenu F 16 či F/A-18). „To by mohlo problém českého letectva řešit nikoli pouze na pět let, možná ani ne na deset, ale na delší dobu,“ konstatuje s uspokojením bývalý náměstek ministra obrany, poslanec Pavel Severa (KDU-ČSL).
Reformátor odchází Exministr obrany Jaroslav Tvrdík pokračuje v dalším posilování svého manažerského týmu v ČSA. Jeho zatím posledním „velkým úlovkem“ je náměstek ministerstva obrany Jan Váňa, mnohými považovaný za jednu z klíčových postav ministerstva. Přímo pod Váňu spadala reforma armády, kterou minulou středu schválila vláda. O den později již nastoupil do svého nového zaměstnání v ČSA. „Splnil jsem slib, který jsem dal ministru Kostelkovi, tedy že dokončím reformu armády a rozjedu tendr na stíhačky,“ řekl týdeníku EURO Váňa. Bývalý náměstek bude mít v ČSA na starosti strategický rozvoj firmy. „S velkou pravděpodobností v tom bude i nákup nových letadel,“ přiznává. O obměně leteckého parku ČSA se má rozhodovat již v nejbližších měsících. Flotila má ze současných 35 strojů vzrůst do roku 2015 takřka na dvojnásobek. Hodnota tendru se přitom bude pohybovat ve stovkách milionů dolarů. Váňa pracoval v armádě od roku 1983, jako bojový pilot létal i na nadzvukových stíhačkách. „Nabídka byla natolik zajímavá, že se nedala odmítnout. Navíc pro mne jako pro člověka, který se celý život zabýval letadly, jde o šanci, jak se k letectví vrátit zpět,“ tvrdí. Jak zároveň dodává, rozhodně neodchází z ministerstva kvůli nespokojenosti s děním v armádě.