Menu Zavřít

Zažijte to znovu

24. 9. 2018
Autor: Euro.cz

Středobodem oslav stého výročí založení republiky je Praha 1. Její starosta Oldřich Lomecký je zároveň prvním místostarostou Sokola

Když se stal Oldřich Lomecký před osmi lety starostou Prahy 1, měl za sebou již bohaté manažerské zkušenosti z České obce sokolské, kde působil ve vrcholných manažerských a funkcionářských postech.

V letošním roce, kdy si připomínáme 100 let české státnosti, se cesty Prahy 1 a sokolů zvláště významně protnuly. „Letošek je skutečně unikátním rokem, kdy ožívá historie v tom nejlepším smyslu slova,“říká Lomecký.

* > Připomíná si Praha 1, jejímž jste starostou, sama nějakým způsobem sté výročí republiky?

My jsme si v Praze 1 toto významné výročí již několikrát připomněli, ať tematicky zaměřenými plesy (reprezentačním pod názvem Oslava 100 let republiky aneb Začalo to v roce 1918 a seniorským na téma TGM) nebo třeba i vyzdvihnutím některých osobností, které byly spjaty se vznikem republiky, načež jí věrně sloužily. Například v červnu jsme pojmenovali pasáž spojující Mikulandskou ulici a Národní třídu po generálovi Josefu Bílém. Na domě v Mikulandské ulici byla rovněž odhalena pamětní deska věnovaná protinacistické odbojové organizaci Obrana národa, kterou Josef Bílý v roce 1939 spoluzaložil a vedl. Letos Josef Bílý navíc obdržel čestné občanství Prahy 1 in memoriam.

* > Konají se letos v Praze 1 i nějaké veřejné vzpomínkové akce u příležitosti vzniku republiky?

Ano, samozřejmě že se takové akce konají. My jsme si toto výročí „ve velkém“ připomněli již na začátku července, kdy se v Praze konal XVI. všesokolský slet. Ten byl celý koncipován jako připomínka 100. výročí vzniku republiky, přičemž Praha 1 hostila, pokud to tak mohu říci, hlavní sletový průvod. Sokolové - a nakonec jich bylo na sletu patnáct tisíc! - prošli z Václavského náměstí přes Národní třídu a Smetanovo nábřeží na Staroměstské náměstí. Tam jsem je pozdravil nejen jako starosta Prahy 1, ale také jako první místostarosta České obce sokolské. Byl to neuvěřitelně silný zážitek.

* > Chystají se v centru Prahy další velké akce?

Putovní projekt Zažijte to znovu! - vzpomínka na první republiku - se uskuteční 5. října v krásných kulisách, na Hradčanském náměstí. Velkým vzpomínkovým projektem, který chystá Český klub turistů, jsou oslavy ve dnech 26. až 28. října na náměstí Republiky. Tyto akce - jak věřím - budou tím nejlepším vyvrcholením všech aktivit, které v souvislosti s výročím vzniku národní státnosti po celý rok probíhaly napříč celou zemí.

* > Vraťme se ještě na chvíli k velmi zajímavému spojení starosta Prahy 1 a místostarosta Sokola. Co tyto funkce spojuje vpraxi?

Česká obec sokolská sídlí v Praze 1, nachází se zde také proslulý Tyršův dům. Městská část Praha 1 se Sokolem intenzivně spolupracuje nejen při takzvaně velkých projektech, ale také při mnoha menších akcích. V Tyršově domě se například konají velmi oblíbené plavecké závody O Pohár starosty Prahy 1.

* Vy jste byl iniciátorem výstavby památníku československých letců v RAF - známého Okřídleného lva na Klárově. Proč jste vůbec vznik tohoto památníku tolik prosazoval?

Víte, mně vysloveně vadí, když se tvrdí, že se Češi, ale i Slováci před nacismem dokonale „ohnuli“ a že hrdinů bylo pouze několik. Vždyť jen pomník na Klárově nese 2507 jmen Čechoslováků, kteří bojovali a sloužili ve službách britského letectva za druhé světové války. Na to, že protektorát Čechy a Morava a Slovenský stát byly velmi malé země uprostřed Evropy, tak vygenerovaly obrovské množství statečnosti - odbojářů, ale i prostých lidí, kteří jim pomáhali. Samozřejmě, nebyla to okupovaná Francie, sílu jejíhož odboje generál Eisenhower přirovnal k významu dvou válečných divizí, ale myslím si, že po „přepočtu“ velikosti země a počtu jejích obyvatel se nemáme za co stydět. Takže abych odpověděl na vaši otázku: za vznik pomníku na Klárově jsem tolik bojoval právě kvůli tomu, aby u nás v Praze 1 byla jasná připomínka velké statečnosti našich dvou malých národů.

* > Nejsou však vsoučasné postmoderní době výrazy jako vlast, hrdinství a podobné velmi relativní? Přinejmenším pro nejmladší generace?

Jsem přesvědčen, že nikoli. Snad každý má rád opravdové hrdiny, svou vlast a rád se ztotožní s pozitivními příklady. Musíme však o nich mluvit, vyprávět jejich příběhy a dávat je mladým lidem za vzor. •

bitcoin_skoleni

O autorovi| Václav Herz, herz@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?