Koaliční jednání o státním rozpočtu na příští rok skončilo napůl očekávaně. Stanislav Gross ustál svůj plán na nemravně radikální zvýšení platů policistů, celníků, hasičů a vězeňských dozorců. Rozpočet to přijde na 8,5 miliardy. Divokost zvýšení je mírněna další novou mzdovou normou – služebním zákonem pro ostatní státní zaměstnance. Jeho rozpočtové dopady mají činit přes šest miliard. Vtip je v tom, že zatímco příslušníkům bezpečnostních složek by měly platy stoupnout asi o třetinu (v případě policistů je to kolem osmi tisíc měsíčně), u jiných státních zaměstnanců to má být v průměru procent pět.
Ještě minulou středu večer se předpokládalo, že skálopevnost tohoto premiérova záměru způsobí, že výdajový rozpočtový strop, k němuž se vláda zavázala v Konvergenčním programu, nebude příští rok dodržen. Kritizoval to nejen Miroslav Kalousek a jeho strana lidová, nejen unionisté, ale dokonce i ministr financí. Ve čtvrtek ráno ale bylo všechno jinak. Výdajový limit dodržen bude, schodek rozpočtu údajně nedosáhne 94 miliard korun, jak to původně spočítal úřad Bohuslava Sobotky, ale o deset méně. Potlesk.
Bohužel nebylo vysvětleno, jak se to přihodilo, že bylo najednou nalezeno východisko, které se marně hledalo několik týdnů. Podle dosavadních informací čtyři a půl miliardy ušetří Zdeněk Škromach díky úpravě nemocenských dávek nebo blíže nespecifikovanými opatřeními, která sníží nezaměstnanost. Zbytek mají uspořit ostatní resorty. Premiér najednou tvrdí, že nejde o velké škrty, ale o racionalizační opatření. A aby to dokumentoval, pospíšili si společně s ministryní školství Petrou Buzkovou s prohlášením, že učitelé dostanou přidáno ne tisíc, ale dva tisíce korun. Aby jim to ve srovnání s policisty nepřišlo líto.
Kde se dodatečné zdroje najdou, neřekli. Zdeněk Škromach jen oznámil, že s dodatečnými úsporami přišli ministři za ČSSD. Ministři za KDU-ČSL, která prostřednictvím Miroslava Kalouska na snížení schodku nejvíce tlačila, údajně nepřispěli ani korunou. Ať už ale přispěl kdokoliv, je zajímavé, že zatímco dosud se mluvilo o mimořádné napjatosti rozpočtu, dnes miliarda nejsou žádné peníze. Vicepremiér Martin Jahn, který má do věci hodně co mluvit, ještě týden před schválením rozpočtu na EURO Business Breakfastu tvrdil, že výdajový strop nebude možné dodržet příští rok. A ejhle, není to prý žádná věda.
Zajímavé také je, jak se postupně v rozpočtových otázkách ocitá v pozadí Bohuslav Sobotka, muž, který by vzhledem ke své pozici měl hrát klíčovou roli. Asi něco bude na řečech, že se na financích bude přepřahat. Například premiérův ekonomický rádce, poslanec Jan Mládek, který byl při sestavování nové vlády označován za kandidáta na ministra průmyslu, prý nikdy neměl o toto místo zájem. Ale na financích to zná. Není to tak dávno, co tam dělal prvního náměstka.