Menu Zavřít

Zázrak, nebo podvod?

22. 10. 2004
Autor: Euro.cz

Gastrodivnosti

Ani to, ani ono, nýbrž… svým způsobem geniální marketingový tah z časů, kdy slovo „marketing“ bylo pojmem neznámým. Řeč je o třetím listopadovém čtvrtku, kdy každoročně propuká nejmonstróznější bakchanálie, kterou kdy tento svět spatřil: slavnost Beaujolais Nouveau.

Okolo tohoto data startují z Francie obří letouny s volaty plnými lahví mladého rozpustilého vína. Dostává se jim mimořádné letové péče, aby v uvedený den – letos je jím 18. listopad – v bezmála dvou stech zemích po celé planetě mohlo být otevřeno a vypito na padesát milionů lahví prvého vína tohoroční sklizně.

Tento fenomén trvá zhruba od poloviny dvacátého věku a jeho základ je třeba hledat v několika faktech. Již asi o sto let dříve bylo nastoleno nepsané pravidlo, že vinaři z té v listopadu jistě nejslavnější vinařské oblasti nabízeli svá nová vína dříve, než ti z ostatních částí Francie. Snad díky ranějšímu dozrávání hroznů a rychlejšímu zpracování, kdoví…

Jisté však je, že zvyk „předbíhat“ ostatní zůstal vinařům z tohoto kousku Burgundska do počátku druhé světové války. Během ní a po ní si rozverný mladík z odrůdy Gamay získal širokou popularitu. Prvotním důvodem přitom byl, říká se, nevydařený ročník, a tudíž zdaleka ne stoprocentní víno. Při hledání cest, jak ho prodat, přišel nápad nabídnout víno o pár dní dříve a ostatním „vypálit rybník“. Povedlo se a dnes se v očekávaný listopadový den zlikviduje za jedinou noc obrovské kvantum vína, které již dávno není „nepovedené“.

bitcoin_skoleni

Jaké vlastně je víno, které coby „třetí lyonská řeka“ obtéká celý globus vlastně až do Vánoc? Mladé, veselé, optimistické, jásavé. Nechci a nebudu vás zatěžovat slovy jako „organoleptické vlastnosti“. K Beaujolais Primeur se nehodí. Ona totiž jakost tohoto vinařského novorozence není tím nejdůležitějším. Jeho podmaňující síla spočívá ve schopnosti navodit bezbřehý optimismus, spojit miliony lidí v jeden veliký jásající dav, byť jen na jedinou noc. A pro tohle jsme ochotni mu odpustit jeho jednoduchost, v dobrém míněno. I když často už během oné chýrné noci přecházíme k vínům starším a důstojnějším, přesto všichni i letos nedočkavě čekáme, až tenhle sotva narozený „hřebeček“ vyrazí z domovských strání a na dveřích všech vináren se objeví ono kýžené „… est arrivé!“

  • Našli jste v článku chybu?