Menu Zavřít

Zbrojaře Strnada zajímají slovenské státní peníze. Koupil dvě klíčové firmy

16. 2. 2017
Autor: Martin Pinkas

Český zbrojař Jaroslav Strnad potichu ovládl další dvě klíčové firmy slovenského obranného průmyslu. Jeho zájem živí peníze proudící do státních zakázek. Ty tvoří už deset procent obchodu Strnadovy slovenské skupiny MSM.

Vlajková loď Strnadovy působnosti na Slovensku MSM Martin ve druhé polovině loňského roku ovládla další dvě firmy napojené na státní zakázky – Vývoj Martin a Virte.

První jmenovaná společnost přešla do rukou MSM od firmy Sitno Holding slovenského exministra hospodářství Ľudovíta Černáka. Ten své zbrojařské impérium budoval od pádu Vladimíra Mečiara a neohlášená transakce je považována za překvapení. Společnost Virte je zavedenou IT firmou, která se zaměřuje na software pro bezpečnostní složky.

„Uvedenými akvizicemi získává nejen MSM, ale i mateřská Czechoslovak Group do svého portfolia výzkumně vývojovou společnost, spolu s IT společností, které využívají virtualizační technologie s cílem maximalizovat celkovou flexibilitu, efektivitu, hospodárnost a bezpečnost svých řešení. Dokáží se uplatnit na západních trzích i u nás,“ říká pro Euro.cz mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek.

Kromě doplnění vývojové skládačky, která v mozaice impéria Jaroslava Strnada chyběla, ovšem obchod přinese českému byznysmenovi také posílení vlivu na stát.

Obchod se státem se Strnadově skupině daří i v Česku:

Servis pro Pandury obstará Strnadova Czechoslovak Group

Transportéry Pandur

I když mluvčí skupiny odmítá, že by Vývoj Martin hrál významnější roli ve státních zakázkách, firma má se slovenskou armádou nadstandardní partnerství. Dodává jí (kromě jiných armád) kontejnerové vozidla Tatrapan a společně se švédskou BAE Systems hodlá co nevidět představit nový radarový systém Commander SK, který by mohl splnit požadavky Severoatlantické aliance.

Virte dodává software pro slovenské ministerstvo obrany, resort vnitra, či Národní bezpečnostní úřad. Často v režimu utajení. A to včetně nákladů na dodávky služeb.

Strnad pronikl do obchodu se státem zejména ziskem 20leté nájemní smlouvy Vojenských opravárenských podniků v Novácích a Trenčíně. V roce 2015 pak MSM Martin vstoupila také do dubnické společnosti ZVS Holding, která se zaměřuje na výrobu střelných zbraní a munice.

Všechny podniky mají smlouvy o dodávkách pro slovenské ozbrojené síly, přičemž vojenské opravárenské podniky jsou povinny plnit v případě nouze primárně požadavky státu. Jak skupina Czechoslovak Group potvrzuje, slovenské veřejné zakázky tvoří už zhruba desetinu veškerého obchodního objemu MSM.

MM25_AI

Skupina MSM momentálně zaměstnává na Slovensku 1200 lidí. Podle firmy dosáhla v roce 2015 tržby více než 100 milionů eur, tedy asi 2,7 miliardy korun.

Čtěte také:

Strnad směřuje výrobu tradičních značek na Slovensko

Strnad chce rozvíjet slovenské aktivity. Zvažuje vstup do železničního gigantu

Zbrojař Strnad: Nejsem překupník. Tatru Číňanům neprodám

Strnadova Czechoslovak Group vydala dluhopisy více než za miliardu

Obrana podepsala nákup pandurů. Za 20 strojů dá dvě miliardy


  • Našli jste v článku chybu?