Menu Zavřít

Zbytečné pobíhání rozhodčích

1. 7. 2010
Autor: Euro.cz

Dle většiny manažerů by mělo být možně používat ve fotbalovém utkání videozáznam

Myslíte si, že by měl mít rozhodčí během fotbalového utkání možnost využít při sporné situaci videozáznam?

bitcoin_skoleni

  • Ano 97,4 %
  • Ne 1,3 %
  • Nevím 1,3 %

Fotbaloví zpátečníci nechtějí během utkání používat techniku a spoléhají na nedokonalý lidský faktor. Fotbaloví pokrokáři se dožadují spravedlnosti a chtějí během nich používat videa. Po chybách rozhodčích v zápasech Anglie s Německem a Argentiny s Mexikem na fotbalovém mistrovství světa v Jihoafrické republice útočí především na Mezinárodní fotbalovou federaci FIFA. Ta donedávna nehodlala jejich nátlaku ustoupit. Prezident FIFA Sepp Blatter však prohlásil: „Po zkušenostech z posledních zápasů by bylo nesmyslné techniku nadále odmítat. Můžeme se bavit o zavedení videa.“ Souhlasí s ním 97,4 procenta manažerů.
Jedním z nich je i následující respondent: „Určitě. Jsme v 21. století. Rozhodčí by se měl soustředit na záznam utkání a ze stadionu živě vnímat pouze jeho atmosféru. Jeho pozice by byla stabilní – běhání je zbytečné. Jen se na hřišti plete hráčům a překáží jim ve výhledu.“ V podobném duchu je i další kladná odpověď: „Pobíhání rozhodčích po hřišti je anachronismem. V budoucnu budou sedět u 3D obrazovek s elektronickou píšťalkou.“
Kladně odpovídá i tento manažer: „Nechápu, jak je možné nechat rozhodovat utkání na akci, jejíž ekonomická hodnota činí mnoho miliard eur, trojici rozhodčích a odpírat jim jakýkoli objektivní prostředek k rozhodování nebo aspoň k jeho přezkumu.
V hokeji není problém s videorozhodčím. V tenise funguje jestřábí oko. Vede to k vyšší objektivitě rozhodování. Ve fotbale přitom jde o mnohem více peněz a o větší emoce. Snad se Mezinárodní fotbalová federace FIFA zamyslí a přestane strkat hlavu do písku a vymýšlet si absurdní důvody pro odmítání techniky.“
Kritika vedení FIFA zaznívá v této kladné odpovědi: „Ví to i prezident FIFA Sepp Blatter. Na to je příliš chytrý. Jen nechce. Za tohoto stavu může ovlivňovat výsledek a dění na hřišti pomocí svých šikovných lokajů s píšťalkou v ruce a se sluchátkem v uchu a v případě aspoň trochu vyrovnaného zápasu přidat marketingově či jinak zajímavému týmu několik procent.“
Opačného názoru je další respondent: „Pokud chceme zhlédnout pěkný fotbalový zápas, a nikoli stále čekat, až si rozhodčí prohlédne sporné situace, videozáznamy by se měly používat jen ve výjimečných případech – především při úmyslných faulech, jež způsobí hráčům zranění. Na to je však dost času i po zápase. Až je zraněný hráč v nemocnici a do zápasu nemůže nijak zasáhnout. Rozhodčí je také jen člověk a chybovat je lidské. Má právo se okamžitě rozhodnout dle toho, co viděl. Jinak by hra postrádala emoce a spád.“
Pochybnosti se objevují v této kladné odpovědi: „Chyby rozhodčích na letošním mistrovství světa ve fotbale posílí argumenty zastánců videa. Fotbal však není hokej. Nastavit pravidla pro použití videa ve fotbale bude mnohem složitější než v hokeji. Je v něm totiž více situací, v nichž by video bylo možné použít. A kdyby se jeho používání přehnalo, divák by sledoval namísto fotbalu nekonečný počet požadavků fotbalových primadon na posouzení situace.“ O nápravu se pokouší další kladná odpověď: „V přesně definovaných klíčových situacích – například míč za brankovou čarou – které mohou ovlivnit zápas, by vyhodnocení videozáznamu prospělo. Je však současně nutné nezdržovat hru prohlížením vysokého počtu videozáznamů. Ponaučením z ledního hokeje nebo z ragby je, že lze využít techniku, aniž by to zpomalilo utkání.“
Kladně se vyjadřuje následující manažer: „Diskuse o potřebě konzultace s videozáznamy se vede již mnoho let, ale FIFA dosud byla proti jejich použití. Během každé fotbalové akce, jako je současné mistrovství světa, se objeví mnoho kiksů rozhodčích a důvodů, proč by měl být zaveden „videorozhodčí“. Pozice FIFA však zůstává neoblomná a podložená spíše chabými argumenty. Vypadá to, jako by byla spokojená, že rozhodčí nejsou kontrolováni a mohou dělat chyby, a tím ovlivňovat fotbalové zápasy. Jsem pro zavedení videorozhodčího, který by buď na vyžádání, nebo automaticky sděloval stanoviska hlavnímu rozhodčímu. Také by FIFA měla více studovat záznamy zápasů a zpětně trestat na hřišti nepotrestané prohřešky, jako je simulování nebo hrubé fauly. Stupeň videokontroly by se měl lišit dle akce. Videokontrola by však neměla být povinná pro zápasy například okresních přeborů. Na velkých akcích by však být měla.“

Odpovídalo 148 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?