Menu Zavřít

Zchudli, ale přežili

12. 2. 2003
Autor: Euro.cz

Výrobci techniky se snaží opět vydělávat

Před půl rokem se výrobci telekomunikačních zařízení zdáli být vymírajícími dinosaury. Firmy Lucent Technologies a Nortel Networks snižovaly stavy zaměstnanců, ale podle oborníků příliš pomalu, než aby se udržely nad hladinou čím dál hubenějšího telekomunikačního trhu. Vzhledem k rostoucím ztrátám spadly akcie obou firem pod cenu dolar za kus a hrozilo, že budou staženy z burzy. Nebyly samy – i jejich francouzský konkurent Alcatel budil obavy, zda má dostatek finančních prostředků, a jeho kreditní bonita klesla do propastných hlubin.
Dnes však mají tito obři blíž spíše k nosorožcům než k praještěrům – jsou sice nemotorní, ale podle všeho přežijí. Abychom jim nekřivdili, nezdá se, že by se soustředili jen na ořezávání nákladů, jak tvrdily pověsti, věštící jejich zánik. Vytvářeli také menší a specializovanější firmy, které se měly vynořit z telekomunikační krize. Ty se nyní stabilizují a do konce roku by měly opět vykázat zisk.
Oslnivé výsledky a fanfáry však od těch, kdo přežijí, nečekejte. Po přestálé krizi budou firmy menší a mrštnější, ale také chudší – a příjmy rozhodně neporostou o dvacet procent jako koncem devadesátých let. Analytici na letošek předpovídají jejich další desetiprocentní pokles, na příští rok stagnaci a jednociferný růst po roce 2004. Zvlášť v Evropě jsou vyhlídky nevalné. Díky tvrdému snížení nákladů však výrobci mohou i tak ke konci roku dosáhnout na provozní marže v pásmu osmi až deseti procent, jak tvrdí analytik Nikos Theodosopoulos a dodává, „Předpokládáme, že se trh s telekomunikační technikou tento rok stabilizuje.“
Nepříliš růžové vyhlídky vzbuzují otázky, nakolik je nedávný růst telekomunikačních akcií oprávněný. Akcie Lucentu, Nortelu a Alcatelu od loňského října stouply na trojnásobek. Nepřehnali to investoři? „Mýlili jsme se – Lucent přežije. Ale jakou má reálnou cenu?“ ptá se Robert Gensler, spravující fond T. Rowe Price Media & Telecommunications s aktivy v hodnotě 500 milionů dolarů.
Důvodem obratu je skutečnost, že tříletý propad v nákupech telekomunikační techniky už končí. Výdaje na ni měly v roce 2002 podle všeho poklesnout o mírných pět procent, namísto toho se ale propadly o polovinu. „Takový pád historie nepamatuje,“ konstatuje ředitelka Lucentu Patricia F. Russová. Theodosopoulos letos očekává jen desetiprocentní pokles nákupů. Proč? Zavedení američtí provozovatelé telefonních služeb snížili kapitálové výdaje na procento z příjmů obvyklé v minulosti. Investice spadly na šestnáct procent tržeb, když předtím v letech 2000 a 2001 vystoupaly na rekordních 27 procent. Znamená to tedy, že je firmy během roku nejspíš už snižovat nebudou. Lucent, Alcatel a Nortel mají dnes výdaje pod kontrolou a zřejmě se dokážou vyhnout finanční krizi minimálně do příštího roku, kdy už by měl trh zase růst.
Telekomunikační obři museli v boji o přežití projít drastickým ořezáním nákladů. Lucent během posledních dvanácti až osmnácti měsíců zadal 90 procent výroby externím dodavatelům a stav jeho personálu má ke konci roku poklesnout o 71 procent na 35 tisíc, když ještě v roce 2000 činil rekordních 123 tisíc. Nortel do konce roku sníží počet zaměstnanců o 62 procent na 36 tisíc a Alcatel o 54 procent na 60 tisíc pracovníků. „Neznám žádné jiné odvětví, kde by se výnosy během dvou let propadly o polovinu. Ale přizpůsobili jsme se a přežijeme,“ poznamenává Russová. Ředitel Nortelu Frank Dunn souhlasí. „Trh se začíná stabilizovat a cítí pod nohama zase pevnou zem,“ uvedl 23. ledna v konferenčním hovoru.
Opadává také konkurence na trhu. Menší soupeři zmizeli a větší se raději dohodnou, než by válčili. Například dlouholetý a nepříjemný konkurent dinosaurů, firma Cisco Systems, uzavřela v posledních dvou měsících distribuční smlouvy s Lucentem a jedním z místních telefonních operátorů, SBC Communications. Cisco, které dodává internetovou techniku ve velkém a má dvacetiprocentní podíl na příjmech telefonních operátorů, oznámilo 4. února padesátiprocentní vzestup čtvrtletních zisků při dvouprocentním poklesu tržeb.
Vedoucí pracovníci zhublých gigantů pečlivě firmy připravují na lepší zítřky, jejich metody se ovšem liší. Paní Russová vede Lucent po cestě vyšlapané IBM, v jejichž odbytu strávila část své kariéry. Její snižování nákladů připomínalo kroky bývalého ředitele a předsedy představenstva IBM Louise V. Gerstnera mladšího, který seškrtal stavy zaměstnanců o sto tisíc. A stejně jako Gerstner i Russová směruje Lucent od výroby ke službám. Hodlá pomáhat telekomům s vývojem, budováním a správou sítí, ať už k tomu budou používat techniku se značkou Lucent nebo ne. Hrubé marže za takové poradenské služby by podle analytiků mohly výrazně přesáhnout 35 procent, které jsou pro Lucent hranicí ziskovosti.
Nortel víc sází na technologii, a to hlavně na místní telefonní sítě nové generace. Vedení z optických vláken se dostane blíž k bytům a kancelářím a umožní superrychlé internetové připojení hlavně velkým firmám. Společnost se také zajímá o trh s telefonní technikou pro podniky, který Lucent vyklízí. Riskuje tím však, protože se tento trh může zhroutit stejně, jako se to stalo s vybavením pro optické sítě. A stejně jako Lucent se i Nortel snaží rozšířit sféru vlivu mimo Severní Ameriku. Obě společnosti realizují přes polovinu příjmů ve Spojených státech, zatímco lépe diverzifikovaný Alcatel tam z celkem utržených sedmnácti miliard dolarů získá jen osmnáct procent.
Alcatel škrtal ve výdajích méně drasticky než jeho severoameričtí konkurenti. Ředitel Serge Tchuruk čelí odborné kritice tvrzením, že působí nadále na celé řadě trhů, od optických vláken po bezdrátové telefony, a navíc jde 25 procent příjmů z úplně jiných oborů, jako jsou například součástky pro satelity a elektroniku. Analytici poukazují na to, že Alcatelu chybí jasný profil a specializace. Tchuruk tak sice 4. února oznámil ztrátu 1,2 miliardy dolarů za poslední loňské čtvrtletí, zdůraznil však, že útlum zbrzdila právě diverzifikace. Společnost má silnou pozici ve vybavení pro vysokorychlostní internetové připojení DSL, kde ovládá 50 procent světové poptávky.
Trh se pozvolna zotavuje, ale nízká cena akcií, a tím pádem malá tržní hodnota bývalých obrů znamená, že se mohou stát snadným soustem pro případné převzetí. Lucent má přes loňské tržby ve výši 12,3 miliardy dolarů a řadu renomovaných zákazníků hodnotu pouhých 6,6 miliardy dolarů. Nortel s tržbami 10,5 miliardy i Alcatel mají tržní kapitalizaci kolem devíti miliard dolarů. Antimonopolní zákony však Severoameričanům ve sdružování brání. Alcatel se spálil se zrušeným převzetím Lucentu předloni a silné Cisco nemá o tradiční telekomunikační podniky zájem, jak poznamenává analytik Paul Sagawa z firmy Sanford C. Bernstein & Co. Jakýkoli vážný zájemce bude patrně z jiného oboru. „Nákup Lucentu či Nortelu,“ domnívá se Gensler, „by se dal očekávat od průmyslového konglomerátu typu General Electric nebo General Dynamics.“
Nedojde-li k nečekané ekonomické krizi, obrat k lepšímu je reálný. Kdyby se takhle dobře dokázali adaptovat i pravěcí dinosauři, možná byste je ještě dnes vídali v newyorské zoo.

KLIDNĚJŠÍ DNY PRO VÝROBCE TELEKOMUNIKAČNÍ TECHNIKY Dodavatelé telekomunikačního zřízení mohou po dvou špatných letech s polovičními tržbami opět trochu lépe dýchat. Zde jsou důvody:

MM25_AI

  • SNIŽOVÁNÍ STAVŮ: Propouštěl každý: Alcatel 54 procent, Nortel 63 procent a Lucent dokonce 71 procent. Díky tomu marže stouply ze cca 25 na téměř 40 procent.
  • LUKRATIVNĚJŠÍ OBORY: Lucent opouští výrobu málo žádaných optických zařízení a pouští se do lépe placených služeb. Nortel se zaměřuje na nové trhy, jako jsou telefonní systémy pro městskou zástavbu.
  • PŘESNĚJŠÍ PROGNÓZY: Po letech optimistických předpovědí dnes Lucent, Nortel a Alcatel očekávají na podzim pokles tržeb. Mohou tak efektivněji naplánovat škrty v nákladech, a tím nastartovat cestu k zisku.
  • ŠIRŠÍ PŮSOBNOST VE SVĚTĚ: Lucent a Nortel rozšiřují své aktivity mimo USA, které nyní činí necelou polovinu tržeb. Alcatel z těchto zemí získává 85 procent tržeb. Všechny tři společnosti se o překot tlačí do Číny a Indie.

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Martin Janda, www.langpal.com

  • Našli jste v článku chybu?