Podle zjištění týdeníku Euro pracuje ministerstvo financí v návrhu s nereálnou výší ceny plynu pro vytápění - 1520 korun za megawatthodinu včetně DPH. V praxi je to asi o třetinu nižší částka. Zavedení daně ve výši 30,60 koruny za megawatthodinu by tedy nezvýšilo cenu tepla vyrobeného v domovních kotelnách o dvě procenta, jak tvrdí ministerstvo financí, ale o tři.
Proti návrhu je nejen Český plynárenský svaz, ale také ministerstvo práce a odboráři z ČMKOS, varující před sociálními dopady. Změna bude mít dopad na zhruba 400 tisíc domácností. Kritický je také Nejvyšší soud. „Navrhovaná změna založí daňovou nerovnost mezi uživateli tepla, kteří vytápějí plynem svou domácnost v rodinném domě, a těmi, kteří vytápějí svůj byt z domovní plynové kotelny. Zrušení osvobození není z hlediska evropského práva nutné,“ uvedl soud ve svém vyjádření.
Souhlasíte s návrhem na zdanění domovních kotelen?
Nadšením z návrhu se naopak netají Teplárenské sdružení ČR, které považuje domovní plynové kotelny za nekalou konkurenci. Někteří lidé totiž na zdražování tepla z centralizovaných soustav reagují odpojením a pořízením vlastního kotle. Konec osvobození od daně vítá Svaz průmyslu a dopravy, Hospodářská komora a poněkud překvapivě i ministerstvo životního prostředí.
Řepka hned tak nezmizí: Česko místo elektromobilů preferuje biopaliva
Dále čtěte: