Menu Zavřít

Zdravý rozum a dobrá víra

24. 5. 2012
Autor: Euro.cz

Nový český občanský zákoník se inspiroval v Rakousku, připomíná Václav Bílý z advokátní kanceláře PRK Partners.

Rakousko si letos připomene dvě stě let od zrodu obecného občanského zákoníku známého mezi právníky pod zkratkou ABGB. Toto výročí má nemalý význam i pro Česko. Nový občanský zákoník, který schválila v půlce května česká vláda, se totiž výrazně inspiroval právě rakouským kodexem. Podle partnera advokátní kanceláře PRK Partners Václava Bílého byla volba naprosto logická – ABGB v Rakousku velmi dobře slouží i dnes a také naše země s ním měla téměř stopadesátiletou dobrou zkušenost.

EURO: Mluvíte o tradici, není ale přece jen právní norma po 200 letech překonaná? Určitě ne. I dnes, pokud řešíme složitější právní problémy, často otevíráme prvorepublikový komentář k ABGB a nacházíme v něm podpůrné argumenty pro výklad současných právních norem. Navíc ABGB nebyl pro nový český občanský zákoník jediným inspiračním zdrojem. Autoři sbírali podněty i ve Švýcarsku a v Německu a také se inspirovali návrhem československého občanského zákoníku z roku 1937, ten však opět navazoval na ABGB.

EURO: Můžete popsat hlavní principy nového občanského zákoníku? Nová úprava má s tou rakouskou společný základní koncept, a tím je snaha formulovat právní normy způsobem srozumitelným i pro laiky. Dává přednost obecnějším formulacím, nepokouší se tedy postihnout do detailu každou konkrétní situaci, která může hypoteticky nastat. Poskytuje tak prostor pro dotváření práva při jeho aplikaci soudy a umožňuje postupný vývoj a přizpůsobení jeho interpretace aktuálním požadavkům. Při výkladu práva tak budou hrát mnohem důležitější roli základní zásady, na nichž zákoník stojí. Mezi ně patří aplikace zdravého rozumu, přirozené slušnosti a dobré víry. Navíc přijetí nového občanského zákoníku povede k ukončení současné dvoukolejnosti, kdy závazkové právo upravoval jak obchodní, tak občanský zákoník. Nově bude veškeré závazkové právo soustředěno v občanském zákoníku a pravidla pro fungování obchodních společností najdeme v novém zákoně o obchodních korporacích.

bitcoin_skoleni

EURO: Inspirace rakouským zákoníkem bude nejspíš zajímavá pro rakouské investory, uvedete konkrétní příklady? Rakouští (ale i němečtí a švýcarští) investoři naleznou v novém občanském zákoníku řadu jim známých institutů. Blízká jim bude úprava věcných práv – stavba bude stejně jako v Rakousku součástí pozemku, zvíře není považováno za pouhou movitou věc, objevují se opět instituty práva stavby, služebnosti, rovněž úprava nabývání vlastnictví je velmi silně inspirována úpravou ABGB.

EURO: Co si jako právník slibujete od obou nových právních norem, tedy občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích? Věřím, že nová úprava občanského i korporátního práva přispěje k vytvoření příjemnějšího právního prostředí a učiní Česko atraktivnější pro zahraniční investory. Větší provázanost civilního práva s právem insolvenčním by mohla přispět k tomu, že zhoršení ekonomické situace podnikatelského subjektu nemusí mít nutně za následek ukončení činnosti. Osobně jsem přesvědčen, že z dlouhodobého hlediska tyto nové zákony usnadní život v Česku a napomohou rozvoji ekonomiky. Proto přijetí nové úpravy podporujeme, jak obecně, tak i úzkou spoluprací s autorem návrhu zákona o obchodních korporacích Bohumilem Havlem.

  • Našli jste v článku chybu?