Menu Zavřít

Zdroje jsou

30. 11. 2020
Autor: Euro.cz

Senát může zachránit Česko před předlužením veřejných financí Komentář

Kombinace zrušení superhrubé mzdy, ponechání hlavní sazby daně na 15 procentech a ještě významného navýšení univerzální slevy na dani a její navázání na výši průměrné mzdy znamená 160miliardovou sekeru ve státním rozpočtu pro příští rok. Ta se přidá k plánovanému schodku 320 miliard korun. Senát teď může opět obhájit svou důležitou roli v našem ústavním systému a Poslanecké sněmovně novelu zákona o dani z příjmů fyzických osob vrátit s úpravami. Ideálně s návrhem na zvýšení hlavní sazby daně na 17 či 18 procent, což by i při zrušení superhrubé mzdy státní rozpočet tolik nezatížilo.

Je sice chvályhodné, že vláda chce rozhýbat krizí zasaženou ekonomiku vyšší agregátní poptávkou, ale tato krize není krizí cyklickou. Je krizí, k níž došlo z jiných důvodů než ekonomických, a dá se očekávat, že jakmile tyto důvody s vakcínou proti koronaviru pominou, ekonomiky se opět rozběhnou.

Snižování daní omezené časově (zatím se počítá se dvěma lety) je navíc kontroverzním opatřením, které vůbec nemusí poptávku zvýšit. Takzvaná ricardiánská ekvivalence říká, že zvýší-li vláda agregátní poptávku snižováním daní, lidé budou očekávat jejich opětovné zvýšení pro splacení dluhu. Z tohoto důvodu neutratí peníze, které jim snížení daní ušetří, a jen navýší své úspory. Poptávka se tak nehne, takže stát nezíská na dani z přidané hodnoty nic navíc a na této operaci prodělá.

Krize také pravděpodobně přispěje k dalšímu rozevírání příjmových nůžek v západních společnostech, což dříve nebo později vyvolá další diskusi o zavedení větší progrese do našeho daňového systému, a to například přechodem ze dvou na tři daňové sazby.

Každé drastické zvyšování státního dluhu navíc prokazatelně roztáčí spirálu zadlužování, kdy každá další vláda může mít oprávněný pocit, že oproti té předchozí utrácí málo, a tak schodek prohloubí, jak se to dělo od devadesátých let v jihoevropských státech. Mimoto státní dluh zmenšuje manévrovací prostor pro uplatňování korekcí v hospodářské politice, pokud by v budoucnu přišla skutečná hospodářská krize, na kterou bude třeba reagovat navyšováním veřejných výdajů. Krátkozraké utržení z řetězu rozpočtové zdrženlivosti může této zemi z dlouhodobého hlediska výrazně uškodit.

MM25_AI

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?