Menu Zavřít

ZDVOJENÝ TŘETÍ POKUS

2. 1. 2002
Autor: Euro.cz

Od Slovenska neustoupíme, říká představitel J&T Jakabovič

Privatizace nejmenšího finančního domu na Slovensku - Banky Slovakia - již dvakrát ztroskotala. Nejprve se stát nedohodl na podmínkách prodeje s jediným investorem, s nímž jednal, při druhém pokusu Národní banka Slovenska (NSB) neposkytla žádnému ze zájemců možnost udělat v Bance Slovakia hloubkovou kontrolu.
Nyní se koná třetí soutěž, které se stejně jako předešlých dvou opět účastní společnost J&T. „Přihlásili jsme se do tendru i s mateřskou spoločností J&T Finance Group, jejíž konsolidovaná bilanční hodnota ověřená auditorem představuje 6,621 miliardy korun, z čehož je vlastní jmění 2,045 miliardy korun. V soutěži jsme zastoupeni také prostřednictvím dceřiné společnosti J&T Banka Praha,“ říká místopředseda představenstva J&T Finance Group a člen dozorčí rady J&T Banky Praha Ivan Jakabovič.
Ten založil spolu s Patrikem Tkáčem v roce 1994 J&T Securities, s. r. o. Záhy přidávali další společnosti v Bratislavě i v Praze, které o rok později zastřešila J&T Finance Group, a. s. V roce 1998 byla do skupiny začleněna první bankovní instituce J&T Banka, a. s., se sídlem v České republice.

EURO: Proč se J&T rozhodla opakovaně účastnit privatizace Banky Slovakia? Jaké záměry má s touto bankou? JAKABOVIČ: Záměrem skupiny J&T je vytvoření privátní investiční banky s dosahem vybraných činností v zemích visegrádské pětky. Privátním bankovnictvím rozumíme nadstandardní přístup k cílové skupině klientů, kterou jsou majetkově silnější skupiny právnických a fyzických osob. Cílem J&T je vytvoření bankovního domu, který by zastřešoval správu, plánovaní přerozdělování prostředků, profesionálně investiční poradenství a komplexní služby lidem s větším osobním majetkem. To by mělo zabránit přesunu jejich majetku do zahraničních bankovních center. Investiční bankovnictví pojímáme jako soubor činností pro cílovou skupinu právnických osob (ne výlučně podniků) vyžadující přístup s vyšší přidanou hodnotou na menší množství transakcí. Cílem je rozvoj podnikatelských aktivit klientů koupí, převzetím nebo splynutím s jiným podnikatekským subjektem, pričemž banka nepovede účty právnickým osobám za účelem provozních potřeb společností a úvěry bude poskytovat jen výjimečně a se speciálním režimem.

EURO: Společnost dala na koupi Banky Slovakia dvě z celkových šesti nabídek. Je to reakce na to, že v předešlém tendru NBS odmítla přístup k důvěrným informacím o bance? JAKABOVIČ: Považujeme to za taktický krok v souvislosti s povolovacím řízením Národní banky Slovenska při vstupu do due diligence a získáním kapitalové účasti v Bance Slovakia ve smyslu zákona o bankách. Opakovanou přihláškou do tendru i prostřednictvím dvou našich společností chceme prokázat dostatečnou finanční sílu a odbornou způsobilost vstoupit do bankovního sektoru Slovenské republiky.

EURO: Jak daleko soutěž pokročila? JAKABOVIČ: Po uzávěrce přihlášek 23. října 2001 Fond národního majetku (FNM) postoupil dokumentaci jednotlivých zájemců centrální bance, aby povolila vstup do due diligence v Bance Slovakia. Máme informace, že FNM postoupil obě naše nabídky na posouzení.

EURO: Co vám vyčítala centrální banka v předcházejícím tendru? JAKABOVIČ: Centrální banka nemá povinnost přímo informovat konkrétní společnost o důvodech neudělení souhlasu. Z dostupných informací ale víme, že nám vyčítala především nedostatečné zkušenosti s působením v bankovním sektoru. Dále nám vytýkala slabé kapitálové vybavení J&T Finance Group. Pevně věřím, že tento problém padá po předložení auditované konsolidace J&T Finance Group společností Arthur Andersen.

bitcoin_skoleni

EURO: Před druhým tendrem neměla centrální banka žádné výhrady vůči společnosti J&T. Proč si myslíte, že se její postoj změnil? Máte dojem, že za to může ministerstvo financí? JAKABOVIČ: Několikrát jsme se pokoušeli přímo nebo prostřednictvím dopisů zorganizovat setkání s ministryní financí Brigitou Schmögnerovou, abychom si vyjasnili některá problémová témata. Poslední dopis z 28. června 2001 jsme adresovali přímo ministryni, také ten zůstal bez odpovedi. Bohužel dodnes nevíme, proč ministryně odmítá s námi komunikovat. EURO: Zúčastnili jste se ještě jiných tendrů na koupi banky na Slovensku? JAKABOVIČ: Chtěli jsme vstoupit do Dopravní banky. Předložili jsme návrh modelu ozdravení Dopravní banky. Pomocí námi navrhovaných opatření by stát ušetřil prostředky v rozsahu 500 až 800 milionů korun. Ministerstvo financí však konstatovalo, že J&T nemá dostatečné zkušenosti s působením v bankovním sektoru.
Když jsme se předminulý rok přihlásili do tendru na koupi Banky Slovakia, bylo nám prostřednictvím zahraničního poradce oznámeno, že nás ministerstvo financí nepovažuje za vhodného uchazeče o banku.

EURO: Když neuspějete ani ve třetí soutěži, bude společnost hledat jiné cesty, jak provozovat bankovní dům na Slovensku? Přichází v úvahu založení pobočky nebo dcery české J&T Banky? JAKABOVIČ: J&T Banka Praha již má zastoupení v Bratislavě. To byl první krok skupiny J&T při vstupu do slovenského bankovního sektoru. Jsme jedinou společností s čistě slovenským a českým kapitálem držící plnou bankovní licenci v České republice. Budeme nadále pokračovat v aktivitách, jejichž cílem je získaní bankovní licence i na Slovensku.

  • Našli jste v článku chybu?