Menu Zavřít

Že by kvaziopce?

18. 9. 2002
Autor: Euro.cz

Vivendi získá v Praze absolutní kontrolu, záminkou jsou povodně

Praha má recept na sanaci povodňových škod: urychlený prodej menšinových podílů, jež má metropole v různých společnostech. Výborná myšlenka, pokud ovšem nemá jinou motivaci. O skutečném přínosu pro Pražany lze pochybovat, zejména u prosazovaného prodeje třetinového podílu Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). Proběhne bez výběrového řízení do rukou francouzské firmy Vivendi.
Město má z prodeje získat více než miliardu korun. Kritici transakce však upozorňují, že soukromá firma získá mnohem víc: na příštích pětadvacet let absolutní kontrolu nad dodávkami vody pro Pražany, tedy ryze monopolní službu.

Zatnutý drápek.

Vivendi přišla do PVK před dvěma lety po tendru na šestašedesát procent akcií této provozovatelské společnosti. Koupila je od Fondu národního majetku a spolu s nimi zároveň získala nájemní smlouvu na provozování pražské vodárenské sítě. Přestože smlouva vyprší už v roce 2013, za obojí zaplatila 6,2 miliardy korun. Vyhrála, protože to bylo dvakrát víc, než byli ochotní dát její soupeři. Později přiznala, že se jí tato obrovská investice vrátí jen, když se jí podaří nájemní smlouvu prodloužit. Praha si příliš pozdě uvědomila, že z oněch šesti miliard nebude mít vůbec nic. Výnos z prodeje šel do pokladny FNM, a když hlavní město žádalo, aby mohlo alespoň část z něj použít na modernizaci pražské vodárenské sítě, neuspělo. Proto dlouho odmítalo převzít od FNM zbývající třetinový balík akcií PVK a jejich vlastníkem se stalo až letos v létě. Paradoxně se tím připravilo o 25 milionů korun. Dividendy za rok 2001 ve výši 75 milionů korun si totiž PVK odsouhlasilo několik dní předtím, než Praha akcie od FNM převzala.

Politické předkolo.

Nynější hrátky kolem PVK jsou jakoby zabalené do celého balíků prodejů. Kromě vodárenské společnosti má jít i o městskou menšinu ve společnosti Pragonet (více na straně 8), uvažuje se o ČSA a podniku Pražské služby. V koaličních stranách na pražské radnici – ČSSD a ODS - má odprodej minoritních podílů vlastněných dosud městem podporu. Náměstek primátora Jiří Paroubek (ČSSD), který má na starosti ekonomické záležitosti, si u prodeje PVK pochvaluje, že rozhodování o výši vodného a stočného zůstane v rukou města. S tímto řešením počítá i primátor Igor Němec (ODS). Naopak Michael Hvížďala, primátorský kandidát Unie svobody–Demokratické unie pro blížící se komunální volby, je proti prodeji. „Transakce Pražských vodáren a kanalizací byla už nešťastně založena,“ soudí. „Problematické je, že se jedná o strategickou surovinu a že při odprodeji městské minority do rukou společnosti Vivendi může jít cena vody strmě nahoru.“ Odpovědnost za tento vývoj Hvížďala přičítá bývalému primátorovi Janu Kaslovi, který byl kdysi v komisi zabývající se prodejem PVK (EURO 6/2001). Ve vodárenské společnosti by si podle lídra US-DEU mělo město určitý podíl rozhodně ponechat.
Povodňové škody by Hvížďala hradil pomocí restrikce městského rozpočtu a například úpravou smluv, v nichž Praha poskytla některým společnostem své nemovitosti za symbolickou korunu. „Teprve ve druhém sledu bych prodával majetek,“ nastínil Hvížďala svou představu.

bitcoin_skoleni

Zajímavé načasování.

Slíbená suma za PVK může být dostatečně silným argumentem. Ekonomický náměstek Jiří Paroubek, který návrh předloží radě už příští měsíc, přišel s nápadem na prodej firmě Vivendi již dva dny poté, co Vltava v Praze kulminovala (EURO 34/2002). „Je to pro Prahu zajímavý obchod,“ uvedl v polovině srpna. Informace o tom, že Vivendi nabízí za 34 procent akcií 880 milionů korun, potvrdil teprve minulý týden. Týdeník EURO zjistil, že Vivendi má ke slíbené částce přidat ještě dalších dvě stě milionů korun jako předplatné na pronájem majetku v rukou města. Předplatné se má týkat objektů, které využívá Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Paroubek tvrdí, že jde o maximum, které Praha může za akcie získat. Jiné zájemce než Vivendi však neoslovila. Ekonomický náměstek se brání, že město vybíralo ze dvou odborných posudků a přiklonilo se k vyšší nabídce. A zdůrazňuje, že metropole peníze potřebuje na sanaci povodňových škod. Tedy že nemůže vypisovat nějaké tendry a dlouho čekat na jejich výsledek.
Konkurenti Vivendi pro týdeník EURO uvedli, že by se soutěže o třetinový balík rádi zúčastnili. Postoj pražské radnice kritizují slovy: Nepamatujeme si, že by součástí prodeje akcií PVK z roku 2000 byla opce na zbývající podíl.

O čem se mlčí.

Prodej třetinového balíku PVK firmě Vivendi se uskuteční jen tehdy, když ho schválí zastupitelstvo. Klíčovým momentem diskusí bude nepochybně možnost prodloužení nájemní smlouvy. Paroubek minulý týden pro MF Dnes uvedl, že smlouvu nelze prodloužit bez výběrového řízení. Dobře informovaný zdroj však týdeníku EURO potvrdil, že součástí prodeje má být jakási kvazi opce. Praha by se při ní zavázala, že při rozhodování o eventuálním prodloužení dosavadní nájemní smlouvy, „přihlédne“ k nynější transakci. Tato skutečnost by se nemusela zveřejňovat, protože údajně nemá jít o „žádný právní závazek“.
Paroubek tvrdí, že Praze po prodeji nehrozí nekontrolované zvyšování vodného a stočného. Zdůrazňuje, že o cenách vody rozhoduje pražské zastupitelstvo. Týdeník EURO zjistil, že zastupitelstvo bere každoročně novou cenu pouze „na vědomí“. Podle nynější nájemní smlouvy se na ní dohadují představenstva PVK a Pražské vodohospodářské společnosti. Tato správcovská firma je sice v téměř stoprocentním vlastnictví Prahy, proti ní však stojí provozovatel, který může donekonečna argumentovat vysokými náklady. Vivendi si navíc už v minulé akcionářské smlouvě, kterou podepisovala s FNM, zajistila, že Praha nebude do hospodaření PVK mluvit. Hlavní město podle ní může obsadit jen dvě místa v dozorčí radě a žádné v představenstvu.

  • Našli jste v článku chybu?