Máte rádi auta, domluvíte se anglicky a jste fanouškem
vizionáře Elona Muska, respektive automobilky Tesla? Pak právě nyní máte šance
stát se plnohodnotnou součástí jeho týmu zabývajícího se vývojem umělé
inteligence (AI) a problematikou autonomního řízení. Stačí se přihlásit.
„Přidejte se do AI (oddělení) Tesly,“ vyzval Musk v neděli na twitteru své sledující. „Zodpovídá se mně osobně, a my se tak budeme potkávat, mailovat a dopisovat si téměř každý den.“
Nabízené pozice může navíc získat téměř kdokoliv. Důkazem toho budiž odpověď šéfa Tesly na dotaz jednoho ze svých fanoušků, v němž se s nadsázkou zajímal o to, zda s výběrovým řízením počká, až si v rychlosti udělá doktorát.
„Titul PhD rozhodně vyžadován není. Dokonce mi je jedno i to, zda jste odmaturoval,“ dodal Musk s tím, že „dosažené vzdělání je irelevantní“ a že jedinou podmínkou je, aby uchazeč úspěšně absolvoval „náročný test z programování“.
Důležité jsou schopnosti, nikoliv tituly
Ostatně skutečnost, že si tento osmačtyřicetiletý podnikatel a podle magazínu Forbes zároveň i 40. nejbohatší muž světa na dosaženém stupni vzdělání příliš nezakládá, je známá dlouhodobě.
„Mít vysokoškolský, nebo dokonce středoškolský diplom vůbec není potřeba,“ řekl Musk v roce 2014 v rozhovoru pro německý Auto Bild poté, co byl dotázán na to, jaké jsou jeho náborové preference.
„Když někdo promuje na skvělé univerzitě, může se jednat o náznak
toho, že bude schopen dosáhnout skvělých věcí, ale nemusí to být pravidlem.
Když se podíváte na lidi, jakými jsou třeba Bill Gates nebo Larry Ellison,
Steve Jobs, zjistíte, že na žádné vysoké škole nepromovali. Pokud byste ale
měli šanci je přijmout, určitě by to byl dobrý nápad.
A co že tedy šéf Tesly nebo vesmírné společnosti SpaceX u svých potenciálních zaměstnanců doopravdy hledá? Jak sám zmíněnému časopisu před časem přiznal, jde mu především o „důkaz výjimečných schopností. A pokud má za sebou nějaký významný úspěch, pak je pravděpodobné, že ho dosáhne i v budoucnu.“
Ceny akcií Tesly rostou, spekulanti sčítají ztráty
Tesle se v posledních dnech nebývale daří. Poté, co automobilka minulý týden zveřejnila své hospodářské výsledky, podle kterých za čtvrtý kvartál loňského roku vydělala 105 milionů dolarů, vylétly ceny jejích akcií strmě vzhůru. Během pondělka si připsaly 19,9 procenta a zaznamenaly tak největší vzpruhu za uplynulých bezmála šest let.
To vše k velké nelibosti řady spekulantů sázejících na pravý opak, tedy jejich pokles. Tito investoři tak podle webu CNBC, jež se odvolává na data společnosti S3 Analytics, jen od počátku letošního roku přišli o 8,31 miliardy dolarů, tedy v přepočtu nějakých 189 miliard korun.