Japonsko plánuje masivní investice do uhelné energetiky. Ta by se podle agentury Bloomberg měla v budoucnu stát nejvýznamnějším zdrojem elektrické energie v zemi.
Výpadek, který Japonsku způsobil odklon od jaderné energetiky, má v budoucnu nahradit elektřina pocházející z uhelných elektráren a nikoliv ta „zelená“, jak se původně předpokládalo.
Ještě před rokem 2011 pocházelo 29 procent japonské elektřiny z jádra. V roce 2023 však podíl jaderné energie v zemi podle plánů klesne na méně než polovinu (13,5 procenta) a v roce 2040 pak dokonce jen na 1,2 procenta.
Z uhelných elektráren přitom v roce 2010 pocházelo jen 24 procent elektřiny. Spolu s postupným odstavováním jaderných elektráren (Japonsko se jich chce úplně zbavit do roku 2030) však země počítá s postupným zvyšováním podílu „špinavé“ energie získávané z fosilních paliv na více než třetinu celkového energetického koláče (rok 2040).
Před katastrofou ve Fukušimě v Japonsku fungovalo 54 jaderných elektráren. Vláda zároveň počítala s postupným navyšováním elektřiny z jádra v distribuční síti tak, až by nakonec pokrylo celou polovinu spotřeby v zemi. V reakci na nátlak veřejnosti se však rozhodla od jaderné energetiky odstoupit. Stejný krok učinilo i Německo. Snaha výpadek nahradit obnovitelnými zdroji v zemi zvýšila cenu elektřiny o 20 procent.
Plánované posílení uhelných elektráren Japonsku si vysloužilo kritiku ze strany oxfordských vědců. Koncepce podle nich staví na chybných předpokladech a ubírá se zcela odlišnou cestou než většina vyspělých ekonomik. Vědci také varují před nevyužitým potenciálem, který země má v obnovitelných zdrojích, a před podporou fosilních paliv.
Vláda premiéra Shinze Abeho by se přitom k jaderné energetice, která je podle ní klíčovou, ráda vrátila a začátkem roku experimentovala se zkušebním provozem několika reaktorů. Její snahy ale naráží na silný odpor veřejnosti.
Přečtěte si o aktuální situaci české uhelné společnosti OKD: