Několik vietnamských a thajských supermarketů se v rámci snah o redukci plastového odpadu rozhodlo balit zeleninu do banánových listů. V budoucnu chtějí šetrný obalový materiál rozšířit i na další sortiment.
Obchodní řetězec Lotte Mart v rámci pilotního testování používá listy jako obalový materiál například pro šalotku nebo okru (ibišek jedlý). Zelenina je ale jen prvním krokem. V budoucnu chce obchod balit do listů i maso, řekl webu VNexpress.net zástupce řetězce. Cílem je zredukovat množství plastového odpadu.
Zákazníci v Ho Či Minově městě, kde Lotte Mart program zkouší, jsou nadšeni. „Když vidím zeleninu zabalenou v krásných banánových listech, ráda koupím větší množství. Myslím, že tato iniciativa pomůže místním obyvatelům lépe si uvědomit potřebu ochrany životního prostředí,“ uvedla jedna ze zákaznic. V rámci svých ekologických snah Lotte Mart prodává vejce v papírových krabicích, papírová brčka a boxy na jídlo ze zbytků cukrové třtiny.
Souhlasíte se zákazem jednorázových plastových výrobků?
Zelené iniciativy se chopily i další supermarkety v zemi, kde se vyprodukuje 2500 tun plastového odpadu denně. Řetězce Co.op a The Big C také testují banánové listy a nabízejí například nákupní tašky z kukuřičného škrobu, které jsou plně rozložitelné. Vietnam se podle Organizace spojených národů řadí mezi největší světové znečišťovatele oceánů plasty. Banánové listy používá také thajský Rimping Supermarket.
Pokrytectví bohatých: doma fosilní zdroje nechtějí, v Africe je podporují
Množství plastů je pro život v oceánech smrtící, varoval Světový fond na ochranu přírody. Začátkem dubna vyplavilo moře na Sardinii mrtvou březí samici vorvaně, v jejímž žaludku se našlo přes 22 kilogramů plastů, mimo jiné plastové sáčky, talíře nebo elektrické kabely. „Je to další bolestná připomínka, jak zničující dopad má znečištění plasty na naše oceány a jaké škody páchá na mořských živočiších,“ uvedl fond.
Podle informací Evropské komise z loňského roku Evropané vyprodukují každý rok 25 milionů tun plastového odpadu. Recyklací projde méně než třetina. K nápravě tohoto stavu schválil Evropský parlament letos v březnu zákaz jednorázových plastových výrobků, který se týká například brček, nádobí a příborů nebo ušních tyčinek. Začít by měl platit za dva roky, až ho schválí členské země EU.
Dále čtěte: