Každé pravidlo má své výjimky. Těmito slovy prezident Miloš Zeman obhajuje udělení milosti doživotně odsouzenému dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi, která je v rozporu s jeho zásadami pro udělování milostí. Řídil se podle svých slov latinským citátem, že v případě pochybností se má jednat ve prospěch obviněného.
Milostí dal Zeman zatím sedm, žádná z nich se netýkala násilného trestného činu. Před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů.
„Každé pravidlo má své výjimky,“ řekl Zeman českým novinářům v Pekingu. Uvedl, že v rámci své kompetence se rozhodl s ohledem na latinský citát „in dubio pro reo“ (v pochybnostech ve prospěch obviněného). „Tak si říkám, že považuji za nezbytné tuto milost udělit,“ řekl. Milost je podle něj nachystána a podepíše ji po návratu z Číny, odkud přiletí 18. května.
„Mimochodem četl jsem několik hlupáčků, kteří tvrdí, že tím něco překrývám, konkrétně vládní krizi. Já bych chtěl konstatovat, že tento úmysl jsem v zásadě oznámil na setkání s občany v Čáslavi ve Středočeském kraji, a toto setkání se konalo v době, kdy ještě žádná vládní krize nebyla,“ dodal prezident.
Rozhodlo o milosti pro Kajínka televizní referendum? Přečtěte si komentář Lubomíra Hegera
Plzeňský soud uložil zřejmě nejznámějšímu českému vězni doživotní trest 23. června 1998. Kajínka odsoudil za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Šestapadesátiletý Kajínek strávil ve vězení 23 let.
Kajínek se proslavil svým útěkem z nejstřeženějšího českého vězení v Mírově. Má řadu sympatizantů, kteří jsou přesvědčení o jeho nevině v kauze dvojnásobné vraždy. Kajínek žádá o obnovu procesu, zatímco jiní svědkové ho obviňují z manipulace veřejným míněním a ze zastrašování.
Median: S milostí pro Kajínka souhlasí 54 procent lidí |
---|
S rozhodnutím prezidenta Miloše Zemana omilostnit doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka souhlasí 54 procent lidí, proti jich je 36 procent. Dvě pětiny občanů si ale myslí, že prezident se k tomuto kroku odhodlal kvůli tomu, že mu zvýší popularitu. Podle 29 procent lidí chce Zeman odlákat pozornost od svého postoje v současné vládní krizi. Vyplynulo to z průzkumu agentury Median pro Českou televizi, která jeho výsledky dnes zveřejnila. Se současným záměrem Zemana dát Kajínkovi milost nesouhlasí podle Medianu, který se dotazoval 700 lidí, zejména vysokoškoláci, lidé z větších měst a ti, kteří se k prezidentovi staví kritičtěji. To, že motivací pro Zemana k udělení milosti Kajínka byla víra v jeho nevinu nebo pocit, že je dlouho ve vězení, uvedlo v průzkumu 34 procent veřejnosti. Respondenti si ale mohli vybírat z více možností, co podle nich motivovalo Zemana k plánovanému omilostnění Kajínka. Dalších 68 procent se tak přiklonilo i k dalším variantám, a to ke snaze zvýšit si popularitu nebo odvést pozornost od vládní krize. |
O milosti pro Kajínka dále čtěte: