Menu Zavřít

Zeman nabízí řešení nedostatku pracovníků. Česko by je mohlo získávat z Makedonie

4. 10. 2018
Autor: čtk

Prezident Miloš Zeman mluvil dnes s makedonským prezidentem Ďorgem Ivanovem o možnosti příchodu pracovníků z Makedonie do České republiky. Česko má na rozdíl od balkánské země, kterou trápí vysoká nezaměstnanost, potíže s nedostatkem pracovní síly. Po setkání hlav obou států na Pražském hradě to řekl Zeman.

Zeman po jednání řekl, že Česká republika plně podporuje vstup Makedonie do EU a NATO. Poznamenal, že balkánská země je již dnes přirozenou součástí Evropské unie, protože ji brání hlídáním svých hranic, přes kterou vedla balkánská migrační trasa. Připomněl, že Česko do země vysílá své policisty, kteří s ostrahou pomáhají. Ivanov za tuto i další pomoc v souvislosti s migrační krizí poděkoval. Podle Ivanova oba státníci mluvili o převzetí této mise evropskou pohraniční agenturou Frontex a o tom, jaká bude úloha České republiky v této misi. Zeman řekl, že setrvání českých policistů v Makedonii i po roce 2018 podporuje.

Prezidenti probrali také ekonomické otázky. Podle Zemana mluvili o možnosti, že by zahraniční pracovní síla do Česka mohla přicházet i z Makedonie.

Makedonská republika byla vyhlášena v roce 1991, do té doby byla součástí Jugoslávie. Kvůli sporu s Řeckem oficiálně vystupuje pod názvem Bývalá jugoslávská republika Makedonie.

bitcoin_skoleni

Ivanov přicestoval na rozlučkovou návštěvu do Prahy ve středu odpoledne. Ve funkci makedonské hlavy státu skončí příští rok. Ivanov se ještě dnes setká s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD). V pátek se sejde s premiérem Andrejem Babišem a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (oba ANO).

Přečtěte si také:

Babišův recept na nedostatek pracovní síly? Zaměstnávejte lidi nad 50 let na kratší úvazky, vyzval

Robot místo zaměstnance? V Česku je čtvrtá průmyslová revoluce zatím jen evolucí

Kdo si hraje, pracuje. Zaklínadlem doby je gamifikace

Firmy lákají brigádníky i 150 korunami za hodinu. Marně

Češi mění zaměstnání jednou za pět let. Nejčastěji v lednu a v září

Hořet ano, vyhořet ne. Jak se bránit stresu

  • Našli jste v článku chybu?