Návrh na odvolání ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše je podle prezidenta Miloše Zemana v rozporu s koaliční smlouvou. K právoplatnému odvolání by proto bylo nutné vypovězení koaliční smlouvy, oznámil dnes mluvčí Hradu Jiří Ovčáček po setkání Zemana s Babišem. Zeman předsedu hnutí ANO přijal na jeho žádost. Ústavní právníci tvrdí, že pro prezidenta je důležitá ústava, nikoli koaliční smlouva.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podal návrh na odvolání Babiše k 9. květnu kvůli Babišovým kauzám týkajícím se údajného ovlivňování médií a neodvádění daní. „Návrh na odvolání je v rozporu s koaliční smlouvou, která podmiňuje odvolání jakéhokoliv člena vlády souhlasem vedení jeho strany,“ konstatoval podle Ovčáčka prezident.
Vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek na vyjádření Hradu reagoval slovy, že ústava o koaliční smlouvě nemluví.
Prezident kritizoval i to, že nedostal návrh na Babišova nástupce, takže by podle Ovčáčka zůstalo vedení ministerstva financí neobsazeno. „Což by prezident republiky považoval za krajně nezodpovědné,“ sdělil mluvčí.
Významná část redaktorů zvažuje odchod z Mafry. Čtěte více
Ovčáček na dotaz, zda text prohlášení znamená, že pokud nebude vypovězena koaliční smlouva nebo pokud nebude navržen nový ministr financí, prezident ministra financí neodvolá, odpověděl, že „text prohlášení znamená to, co obsahuje“. „Právě tím, že byly zahájeny politické konzultace, pan prezident plní své ústavní povinnosti,“ dodal mluvčí.
Hrad také zopakoval výtku, že návrh obsahuje přesné datum, ke kterému by měl být Babiš odvolán. „Prezident republiky konstatoval, že předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání,“ prohlásil Ovčáček. Mluvčí vlády Martin Ayrer ale již dříve sdělil, že Sobotka Zemanovi předával demisi ministrů či návrh na jejich odvolání již sedmkrát a vždy s určitým datem konce daného člena vlády ve funkci.
Původně Hrad oznámil, že se dnes k návrhu na odvolání nebude vyjadřovat. Ovčáček tvrdil, že bude prezident chtít uklidnit situaci. Poté Zeman dnes odpoledne po jmenování nových generálů řekl politikům, že se do situace kolem návrhu na odvolání Babiše vloží po návratu z Číny, tedy po 18. květnu. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).
Ústava je nad koaliční smlouvou
„Pro prezidenta republiky je referenční normou ústava a na smyslu a znění ústavy se nic nezmění tím, že si někdo uzavře nebo neuzavře koaliční smlouvu libovolného obsahu. Jinými slovy na prezidentu republiky i nadále spočívá povinnost odvolat člena vlády, pakliže mu to navrhne předseda vlády. A je na předsedovi vlády, aby zvážil, jaké politické náklady jsou s tím spojeny,“ řekl ústavní právník Jan Kysela.
Koaliční smlouva podle něj zavazuje předsedu vlády, nikoli prezidenta, pro kterého nemá žádný význam, protože není jejím účastníkem. To, že koaliční smlouva v případě porušení obsahuje sankci rozpadu koalice, je podle Kysely jediné, co by na ní mohlo prezidenta republiky perspektivně zajímat, tedy jaký bude osud vlády. „Každopádně ani takový zájem není žádnou podmínkou pro to, zda předsedovi vlády vyhoví, nebo nevyhoví,“ dodal.
Na otázku, zda by odkazem na koaliční smlouvu mohl Zeman odkládat odvolání Babiše, Kysela řekl, že to rozhodně není „validní, relevantní, právně uznatelný, legitimní důvod“ pro to, aby tak činil.
Ústavní právník Jan Kudrna sdělil, že koaliční smlouva samotná konstatuje, že respektuje ústavní pravomoci premiéra. „Žádné ujednání ostatně nemůže stát nad ústavou. Tedy jedna věc je politické ujednání a druhá ústava,“ uvedl.
O vládní krizi dále čtěte: