Menu Zavřít

Zeman se v Číně zúčastní summitu k Hedvábné stezce. Doprovodí ho Jágr a Nedvěd

17. 4. 2019
Autor: čtk

Jednání o nové Hedvábné stezce, šesté setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem nebo otevření veletrhu Beijing Expo čeká prezidenta Miloše Zemana na konci dubna při návštěvě Číny. Zúčastní se také velké recepce na českém velvyslanectví v Pekingu, která připomene 70 let od navázání diplomatických vztahů obou zemí. Zemi středu navštíví Zeman ve funkci prezidenta již popáté. Doprovodí ho i hokejista Jaromír Jágr či bývalý fotbalový reprezentant Pavel Nedvěd.

Na pracovní cestu do Číny Zeman odletí s delegací příští týden ve středu. Do Pekingu přiletí ve čtvrtek, kdy ho čekají první schůzky. V pátek se zúčastní zahájení konference k Hedvábné stezce, v sobotu pak během tohoto summitu vystoupí na dvou diskusních panelech.

Zeman má k plánům stavby nové Hedvábné stezky pozitivní vztah, projekt opakovaně podpořil, stejně jako čínské investice v Česku. Kriticky se k němu naopak staví některé země Evropské unie, které se obávají rostoucího vlivu Číny. Vojenské zpravodajství ve výroční zprávě za rok 2017 uvedlo, že se tato iniciativa kvůli své globální ambici stane zdrojem rostoucích obav představitelů Evropské unie.

Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Jiřího Jindráka čínský prezident Si o účast Zemana na summitu „velmi stál“, pozval ho na ni v Šanghaji při poslední cestě českého prezidenta do Číny loni na podzim. Dvoudenní konference se má podle Jindráka zúčastnit asi 100 delegací, z toho 40 bude vedeno premiérem nebo prezidentem. Zeman summit využije k několika bilaterálním setkáním. S jakými politiky se setká, se podle Jindráka teprve domlouvá. Řekl, že v plánu není jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nevyloučil ale, že se oba politici v rámci konference krátce pozdraví.

Zeman má v plánu také otevření veletrhu Beijing expo, který se bude věnovat udržitelnému rozvoji a životnímu prostředí, nebo se zúčastní česko-čínského podnikatelského fóra. V rámci české podnikatelské delegace do Číny odcestuje přes 60 zástupců českých firem.

S čínským prezidentem Si se Zeman setká v neděli brzy ráno středoevropského letního času. Mluvit by spolu měli o bilaterální či ekonomické spolupráci. V plánu má schůzky i s dalšími čínskými představiteli. Zeman již dříve řekl, že se také sejde s představiteli firem Huawei a CITIC. Před technologiemi Huawei a ZTE na konci loňského roku varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Podle úřadu mohou představovat bezpečnostní riziko. Zeman vyjádření úřadu kritizoval.

Se Zemanem do Číny pojede několik ministrů, mimo jiné končící ministr dopravy Dan Ťok a končící šéfka ministerstva průmyslu a obchodu Marta Nováková (oba za ANO). Připraveny mají separátní bilaterální jednání, zúčastní se ale také programu prezidenta. Podle Lidových novin (LN) doprovodí prezidenta i hokejista a majitel hokejového klubu Rytíři Kladno Jágr, který bude podle dřívějších informací médií tváří hokejového turnaje Zimních olympijských her v roce 2022 v Pekingu. Jágr byl také v minulých letech hlavní postavou marketingové kampaně Huawei v Česku.

bitcoin_skoleni

Do Číny letí i zástupce vedení Českého hokeje (dříve Českého svazu ledního hokeje), který bude podle mluvčího svazu Zdeňka Zikmunda jednat o spolupráci při rozvoji čínského hokeje. Podle LN se prezidentské cesty zúčastní i někdejší fotbalový reprezentant Nedvěd, který se v minulosti stal patronem čínské Superligy.

Zeman do Číny přijede v roce 70. výročí navázání vzájemných diplomatických vztahů. Svět si také letos připomíná 30 let od krvavého potlačení týdny trvajících masových demonstrací studentů žádajících na pekingském náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men) demokratizaci země. Při zásahu tehdy zahynulo nejméně 1300 lidí, podle neoficiálních informací možná až čtyřnásobek.

  • Našli jste v článku chybu?