I kdyby se český prezident Miloš Zeman ve druhé polovině svého prezidentského mandátu rozkrájel, i kdyby znovu kandidoval a znovu vyhrál, své hvězdné chvíle má za sebou. Čeká ho už jen odcházení, napsal slovenský list Sme. "Může za to jeho pomstychtivá povaha, hrubé politické chyby, jeho zvláštní politický temperament a tak trochu i - (slovenský prezident) Andrej Kiska," uvedl zástupce šéfredaktorky deníku Petr Šabata v celostránkovém komentáři k Zemanovu působení v úřadu hlavy státu.
Nástup prvního přímo voleného prezidenta na Pražský hrad označil list za Zemanův triumfální a obdivuhodný návrat do vysoké politiky, ve které předtím léta nepůsobil.
“Miloš Zeman v březnu 2013 nastoupil do úřadu a na konci prázdnin už byl nejmocnějším mužem v zemi, ačkoli česká ústava nedává prezidentovi velké pravomoci. V létě totiž za hanebných okolností padla vláda Petra Nečase a mocenské vakuum mistrovsky vyplnil prezident Zeman,“ napsal list, který připomněl, že Zeman překvapil politické strany a jmenoval úřednický kabinet premiéra Jiřího Rusnoka.
Právě v tomto případě se Zeman prý ale poprvé vážně přepočítal, protože Rusnokově vládě nedokázal zajistit dostatek hlasů mezi poslanci.
Zeman na kolenou
Podle listu je ovšem v současnosti český prezident jen stínem toho Zemana, který se dokázal vrátit do vysoké politiky. Deník poukázal na to, že na konci roku 2013 se zhoršilo prezidentovo zdraví „vlivem pracovního přetížení a lajdácké životosprávy“.
„Zeman byl na kolenou. Od té doby zažívá mnohem klidnější politický život, bez reálného významu pro skutečné mocenské poměry v Česku. To platí i o cestě do Moskvy za (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem na oslavy konce druhé světové války nebo o xenofobních komentářích k migraci,“ poznamenal deník. Soudí, že Zeman se může stát prezidentem i podruhé, ale klíčovou postavou v české politice z podzimu 2013 už prý nikdy nebude.
Sme také označilo Zemana za pohromu pro českou zahraniční politiku. „Zatímco vláda podporuje sankce proti Rusku, je víceméně racionální v krizi týkající se migrantů a její prozápadní orientace je očividná, Zeman stojí v ukrajinském konfliktu při Putinovi, posílá vojsko na hranici kvůli uprchlíkům a jeho zahraniční cesty vedou většinou východním směrem,“ napsal list.
Češi závidí Kisku
Podle Sme umouněnost a provinčnost Zemana vyniknou při srovnání se státníky okolních zemí - excelentního německého prezidenta Joachima Gaucka či donedávna hlavy polského státu Bronislawa Komorowského. V této souvislosti se list zmínil i o slovenském prezidentovi Kiskovi.
„Češi milují Andreje Kisku a Slovákům ho závidí. Líbí se jim Kiskův vítězný příběh, jeho vystupování, že není nudný profesionální politik, jeho charita… Je to vůči Miloši Zemanovi vlastně nespravedlivé - vyhraje přímé volby a mnoho českých občanů se vidí ve slovenském prezidentovi,“ soudí deník.
„Zeman navzdory svým slibům rozděluje a otravuje veřejný prostor vulgárními slovy, útoky na konkrétní lidi, lže bez skrupulí a využije každou příležitost zahrát na lidovou strunu xenofobie a vůbec toho horšího, co občané nosí v duši. Proto mu nahrává téma migrace, ale to až do voleb nevydrží,“ poznamenal deník Sme.
Čtěte také:
Čínská spojka u Zemana. Předseda představenstva CEFC mu dělá poradce
Zeman jednal s Putinem, ruský prezident doufá v obnovu obchodních vztahů
Zeman hodlá přesvědčit občany, že euro je dobré. Zapojit chce i Babiše