Menu Zavřít

Zemanův čínský poradce je obviněný z uplácení vysokého politika

12. 10. 2018
Autor: Archiv

Jméno bývalého šéfa společnosti CEFC China Energy Jie Ťien-minga figuruje v rozsáhlém korupčním procesu, v němž je souzen někdejší nejvyšší představitel čínské komunistické strany v provincii Kan-su. Ve čtvrtek prokuratura bývalého stranického tajemníka Wang San-jüna obvinila, že přijal od exšéfa CEFC Jie Ťien-minga úplatky v blíže neurčené výši. CEFC si před časem vybrala Česko jako sídlo svých evropských aktivit a Jie Ťien-ming je čestným poradcem českého prezidenta Miloše Zemana.

Zeman v březnu uvedl, že dokud se obvinění vůči Jiemu neprokážou, nebude se ho vzdávat. „Platí stanovisko, že pokud bude odsouzen, samozřejmě přestane být poradcem,“ napsal dnes ke kauze Jie Ťieng-minga mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Jie Ťieng-min počátkem roku zmizel z očí veřejnosti a v březnu čínské úřady oznámily, že byl zatčen a že je vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality. Žádné konkrétní obvinění vůči Jieovi ale dosud nebylo zveřejněno, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na čínskou státní televizi CCTV.

Ve čtvrtek nicméně čínská televize CCTV přinesla zprávu o soudu s Wang San-jünem, který v letech 2011 až 2017 působil ve funkci šéfa čínské komunistické strany v provincii Kan-su na severozápadě země. Wang čelí obvinění, že v letech 1993 až 2017 přijal úplatky z různých zdrojů v celkové výši asi 67 milionů jüanů (216 milionů korun). Poté, co prokuratura předložila důkazy, se Wang ke svým činům přiznal, uvedla televize CCTV.

Mezi těmi, kteří Wanga upláceli, byl podle prokuratury i Jie Ťien-ming. Wang prý od něj přijal úplatky v roce 2011 a peníze pomohly společnosti CEFC získat podíl ve finančním ústavu Hainan Bank. Transakci zprostředkoval Chu Chuaj-pang, někdejší předseda státní společnosti China Development Bank (CDB), která byla hlavním věřitelem CEFC.


Číňané v Česku: objem kapitálu stoupl na 6,5 miliardy korun, firem v jejich rukou ale ubylo

Prezident Miloš Zeman (vpravo) a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching (vlevo) si na závěr Si Ťin-pchingovy návštěvy ČR připili pivem na terase Strahovského kláštera v Praze.


Někdejší provinční stranický tajemník Wang byl rovněž obviněn, že pomohl pobočce CEFC v provincii Chaj-nan získat úvěr ve výši 4,8 miliardy dolarů od China Development Bank v době, kdy byl Chu Chuaj-pang jejím šéfem. Chu odstoupil z čela banky v září.

Soud ve městě Čeng-čou vynese rozsudek ve Wangově případu později; termín verdiktu nebyl upřesněn.

MM25_AI

CEFC v Česku
Čínská skupina China Energy Finance Corporation (CEFC), která je největším čínským investorem v Česku, po problémech se splácením svých závazků dokončuje prodej svého majetku v ČR čínskému státnímu konglomerátu CITIC Group. V ČR investovala téměř 38 miliard Kč: jde o společnosti ŽĎAS, Pivovary Lobkowicz Group, fotbalový klub Slavia Praha, podíly ve společnostech Travel Service, Médea a Empresa Media, J&T Finance Group či nemovitosti jako dva luxusní pražské hotely a komplex Florentinum.

Dále čtěte:

Ve vedení české části CEFC skončila Hrdá. Tvrdík je v dozorčí radě CITIC Europe

Stejná blamáž jako v Česku. I v Polsku jde Číňanům hlavně o vliv a hotové firmy

Velké čínské oči aneb Stručná historie slavného čínského investování v Čechách

CEFC vycouvala z další investice v Česku, zbavila se podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel

Špatný start: čínská banka ICBC zahájila působení v Česku ztrátou 167 milionů

 Ředitel české pobočky ICBC Jang Jü

  • Našli jste v článku chybu?