Menu Zavřít

Zemědělci jsou blíž zelené naftě i pro živočišnou výrobu

13. 7. 2016
Autor: ČTK

Sněmovna podpořila v prvním čtení vládní novelu zákona o spotřebních daních, která umožní rozšířit vratku části spotřební daně, takzvanou zelenou naftu, i na živočišnou výrobu. Dosud se poskytovala jen zemědělcům v rostlinné výrobě. Vláda navrhovala, aby Sněmovna tento návrh schválila ve zrychleném režimu už v prvním čtení, ale opoziční kluby ODS a TOP 09 a Starostů to vetovaly.

Předloha také odolala návrhu na zamítnutí, který vznesli zpravodaj a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a exministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

Kalousek předlohu kritizoval, podle něj jde jen o politické rozhodnutí a další státní subvenci zemědělců z kapes daňových poplatníků. Navíc to podle něj představuje rozšíření prostoru pro legalizaci možných daňových úniků. Zopakoval, že hlavním příjemcem výhody bude ministr financí a vlastník holdingu Agrofert Andrej Babiš (ANO).

Dalším, komu prospěje, podle něj bude ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Pomoci českým zemědělcům lze jinak a mnohem efektivněji než vratkou z minerálních olejů zvanou zelená nafta,“ prohlásil. Jurečka ale nebezpečí daňových úniků odmítl.

Podle předsedy zemědělského výboru Jaroslava Faltýnka (ANO) Kalousek jen potvrdil, že je dlouhodobým nepřítelem českých zemědělců. Ohradil se proti tomu, aby se o zemědělcích říkalo, že jsou to zloději.

„Není jediný zemědělský podnik Agrofert, je jich mnoho dalších. A jen proto, že nechceme Babišovi něco přidat, tak sebereme všem ostatním a poškodíme zemědělství jako celek?“ hájil návrh předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Úspora pro tisíc subjektů, stát přijde o 385 milionů

Navržená vratka představuje 4380 korun na 1000 litrů paliva. Budou ji moci nově uplatnit i zemědělci či plemenáři, kteří se například zabývají chovem skotu, prasat, drůbeže, ovcí a koz. Nárok na vratku budou moci zájemci uplatnit zpětně i na paliva spotřebovaná od letošního ledna.

O peníze si podle odhadu ministerstva zemědělství zažádá zhruba tisíc subjektů, jejich přesný počet však podle ministerstva určit nelze. Nárok na uplatnění vratky nyní mají vinaři, ovocnáři či pěstitelé zeleniny. Dostávají 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné nafty s bio příměsí.

Ministerstvo zemědělství odhadlo, že stát přijde kvůli vratce ročně o 385 milionů korun. Z toho státní rozpočet přijde o 350 milionů a Státní fond dopravní infrastruktury o 35 milionů. Půl milionu korun si vyžádá zavedení možnosti celníků vstupovat do evidence hospodářských zvířat.

Jurečka: Půjdu až na strop

Jurečka minulý týden řekl, že na základě dohody v koaliční radě předloží ve druhém čtení pozměňovací návrh, který má vratku daně ještě zvýšit tak, aby zemědělci dostali zpět celkově až 900 milionů korun.

Chce zvýšit vratku až na horní limit, který umožňuje EU. U motorové nafty bez biosložky je to až 95 procent daně, u nafty se sedmi procenty biosložky je to 88 procent.

Pod novelou je podepsaný kromě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) také ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Ťok svým podpisem zastoupil Babiše, který se obával možného střetu zájmů. Babišovi patří koncern Agrofert, největší zemědělský podnikatelský subjekt v ČR.

MM25_AI


Přečtěte si ještě:

Jurečka: Poláci vozí do Česka vejce za dumpingové ceny


  • Našli jste v článku chybu?